Rovena Bundo lanson këngën “My Love”

Ajo ka ardhur me projekt të ri muzikor. Rovena Bundo, këngëtarja shqiptare në kanalin Youtube ka hedhur këngën e titulluar “My Love”.

Teksti i këngës u shkruan nga RB ndërsa muzika dhe arazhmanti i këngës janë bërë nga Alsked Rrenja. “My Love” u finalizua edhe me klip nga ND Film PRO. Më poshtë e keni dhe linkun e këtij projekti të bukur muzikor.

Projekti më i ri nga Hajrë Behrami, thotë ‘Jem shqiptarë’ (Video)

Këngëtari Hajrë Behrami i cili është nga Skenderaj por që jeton në Gjermani, me muzikë ka filluar të meret që në shkollën fillore, diku para 10 viteve. Ai kryesisht këndon në dasma dhe ahengje të ndryshme familjare. Mirëpo së fundi ai ka realizuar tetë këngë edhe atë kryesisht këngë dasmash. Projekti ‘Jem shqiptarë’ është kënga më unike që e ka realizuar e që si video qëndron në kanalin e platformës më të madhe mbarëshqiptare ArkivaShqip.

Shkëndija është ekipi i ri në futbollin për femra në Maqedoni, liga numëron 14 klube

Shkëndija nga Tetova është ekipi i ri që po garon në Ligën e parë futbollistike për femra në sezonën e re.

Federata e Maqedonisë ka hapur konkurs për ligën e parë ndërsa ekipi i vetëm që ka konkuruar ka qenë Shkëndija. Megjithatë ky ekip nuk ka lidhje me klubin e meshkujve që është kampion, por bëhet fjalë për një klub tjetër nga Tetova.

Krahas Shkëndijës, në sezonën e re do të luajnë Dragon, Istatov, Tiverija, Strumica, Top Gol, Despina Prilep, Luboten, Atletiko, Plackovica, Kamenica Caca, Koçan, Reçica, Borec dhe AS United.

Kampionati fillon më 24 dhe 25 gusht ndërsa vendin e parë e mban Dragon nga Shkupi.

Kolona e parë:

Top Gol – Shkëndija

Despina Prilep – Luboten

Atletiko – Plackovica

Istatov – Kamenica Caca

Tiverija Strumica – Koçan

Dragon – Recica

Bored – AS United

Sigurohet Vendimi për lirimin e Tomor Morinës, rol të rëndësishëm gjykatësi shqiptar

Agjencia e Lajmeve Zhurnal, ka siguruar vendimin e fundit gjyqësorë mbi lirimin e ish luftëtarit të UÇK-së Tomor Morina i cili tregoi qartë se në vendin tonë ka ngadhënjyer drejtësia pasiqë i njejti kërkohej për ekstradim në shtetin serb, mirëpo organet e drejtësisë në Maqedoninë e Veriut vepruan drejtë për shtetasin kosovarë i cili dispononte edhe shtetësi britanike.

Tomor Morina lëshohet në liri, ditëve të fundit ka qenë më se aktuale çështja e një urdhër-arresti nga shteti serb, që datojnë nga fake gjyqet e kohës së Sllobodan Millosheviçit për të gjithë pjesëtarët e shtabit të përgjithshëm dhe ushtarët më të dalluar të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare.

Rasti fundit ishte më saktesisht për pjestarin e zonës operative të Dukagjinit, Tomor Morrina. I njejti u arrestua në Republikën e Maqedonisë së Veriut me një urdhër arrest të shtetit serb. Opozita nuk hezitoi të trumpetonte që i njejti do të ekstradohej në Serbi.

Në dokumentin ekskluziv të siguruar nga Agjencia e lajmeve Zhurnal vendimin mbi lirimin e ish luftëtarit Tomor Morina derisa mësohet se rol shumë vendimmarrës dhe këmbëngulës ka pasur gjykatësi në Gjykatën supreme, Shpend Devaja i cili me ngulmin më të madh e bëri të pamundurën që Tomor Morina të lihej në liri.

Aleksander Gjelaj me këngën e re i qon peshë zemrat e shqiptarëve

Aleksander Gjelaj është nga ata këngëtar që asnjëherë nuk pushojnë, që gjithmonë janë me mikrofon në dorë duke ndezur mbrëmjet muzikore, dasmat e ahengjet.

Gjatë kësaj vere e kemi parë me aktiv se kurrë, sa në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sa në Mal të Zi, e gjithëandej ku ka qenë i ftuar për ti berë gëzimet e familjeve edhe më madhështore.

Këngëtari hit i verës 2019, sapo ka lansuar edhe projektin e paralajmëruar prej javësh, këngën me titull “Jam shqiptar”, ku këngëtari jehon fuqishëm. Gjelaj, në mes të verës, vjen me këtë këngë me përmbajtje patriotike dhe na kujton edhe një herë se sa mirë e krenari është me qenë shqiptar. Këtë e thotë edhe vetë në faqen e tij në “Facebook”.

Tekstin e këngës e ka shkruar vetë këngëtari i mirënjohur, ndërkaq orekstrimi është realizuar nga maestro Florent Boshnjaku.

Aleksander Gjelaj me këtë projekt, edhe një herë e konfirmon pozitën e tij në muzikën shqipe.

Reperi Dunjo paralajmëron një projekt bombë

Dunjo, një emër shumë premtues për skenën shqiptare. Ai meret me muzikë për disa vite, jeton në Bari të Italisë ndërsa me origjinë është nga Kukësi i Shqipërisë. Reperi me emrin e vërtetë Maxhun Hysenaj së shpejti pritet të sjellë një mega projekt të ri e me të cilin sigurisht që do i bëj krenarë gjithë shqiptarët jo vetëm në Itali. 24 vjeçari tashmë i ka hyrë botës së muzikës dhe nga ai priten shumë risi.

Bianca nuk ndalet, vjen sensuale në projektin ‘Eja me ne’

Një këngë shumë verore dhe me mjaft stil e rikthen Bianca Junzell si këngëtare mjaft të dëgjuar këtë verë dhe një atraksion i vërtetë pasiqë ka disa muaj që ajo ka publikuar shumë këngë të bukura dhe verore derisa është në finalizim të albumit të saj të parë në gjuhën shqipe. ‘Eja me ne’ titullohet kënga më e re e saj e vizuelizuar edhe me klip që është xhiruar në ambientet shqiptare …

Veseli: Kombi ynë të mbaj orientimin gjeopolitik drejt Perëndimit

Kryeparlamentari Kadri Veseli ka kujtuar në 7 vjetorin e vdekjes mikun e tij Arbën Xhaferi. Nëpërmjet një statusi në faqen e tij në Facebook, të cilën e ka shoqëruar me një fotografi të kohës së luftës së UÇK-së, Veseli ka thënë se Arbën Xhaferi kujtohet me mirënjohje për aktivitetin e tij patriotik duke u angazhuar me përkushtim çështjes kombëtare gjatë gjithë jetës së tij.

Statusi i plotë i Kadri Veselit:

7 vjet më parë u nda nga jeta miku im, Arbën Xhaferri, i cili ka lënë një gjurmë të madhe në historinë shqiptare jo vetëm si politikan, por edhe si shkrimtar, gazetar dhe intelektual i shquar. Arbën Xhaferi kujtohet me mirënjohje për aktivitetin e tij patriotik duke u angazhuar me përkushtim çështjes kombëtare gjatë gjithë jetës së tij. Ai njihet gjithashtu edhe për punën e palodhur që ka bërë në kultivimin e vlerave të lirisë e demokracisë duke këmbëngulur që kombi ynë të mbaj orientimin gjeopolitik drejt Perëndimit, i cili është edhe vizioni im.

Festina Murturi dizajnerja që po bënë namin

Festina Murturi është shndërruar në një ndër emrat më të përfolur të industriss së modes në vend. Emrin e saj e përmendin këngëtare e bukuroshe të ndryshme, por edhe shume kilente të kënaqura, të cilat ndihen mrekullueshëm në kreacionet e saj unike.

Dizenjatorja e modës Festina Murturi, është bërë tejet e ndjekur edhe në Instagram, aty ku prezanton një pjesë të mirë të punës së saj, që janë kryesisht fustane glamuroz, modelesh të ndryshme e mbreslënëse.

Festina tregon se kjo sezonë është “full” për të, andaj përditë ajo dhe ekipi i saj realizojnë modele të reja. Dizenjatorja tregon se këtësezon janë kërkuar ngjyrat e lehta, ajo nude, por pa lënë anash as të zezën.

Brendi Festina Murturi njihet edhe për krijimin e fustanëve shkëlqyes për vajza të vogla. Të gjitha princeshat e vogla të mamit dhe babit, vishen tek Festina, e cila goditi me koleksionin për fëmijë, “Briller”.

Veseli për Hasan Prishtinën: Është shembull, politikan idealist dhe i pakorruptuar

Sot janë bërë 86 vjet nga vrasja Hasan Prishtinës, figurës së ndritur të kombit.

Atë sot e ka kujtuar edhe kryekuvendari Kadri Veseli.

“86 vjet më parë u vra Hasan Prishtina, njëri ndër ideologët kryesorë të pavarësimit dhe bashkimit kombëtar si dhe të çlirimit të Kosovës”.

“Nuk ka etapë të ndritur të Rilindjes sonë Kombëtare ku ai nuk ka qenë protagonist. E nis karrierën politike si i pasur dhe e ngrysi jetën në kushte modeste, sepse nuk kurseu asgjë për kauzën kombëtare”.

“Me fonde të tij personale bleu armë për kryengritjen e vitit 1912, për të çuar të rinjtë kosovarë në shkollën Normale të Elbasanit e për të financuar shumë veprimtari të tjera patriotike. Prandaj ai është një model për t’u marrë shembull në kohët e sotshme si politikan idealist dhe i pakorruptuar”.