Rinia Demokratike në Prizren: Haskuka të jap dorëheqje, i paaftë të qeverisë

Sot, para komunës së Prizrenit, Rinia Demokratike e Kosovës, përmes një aktiviteti simbolik, ka shpalosur disa nga dështimet në komunën e Prizrenit nga partitë në pushtet duke kërkuar dorëheqjen e kryetarit aktual, Mytaher Haskuka, për paaftësi në qeverisje. Në aktivitetin e Rinisë Demokratike, lidhur me gjendjen në Prizren, ishte i pranishëm kryetari i Rinisë Demokratike të Kosovës, Donjet Bislimi, ndërsa për lëshimet e rënda në këtë komunë foli Adri Krasniqi, Kryetar i Degës së Rinisë Demokratike në Prizren dhe të rinj të kësaj organizate rinore politike. Z. Bislimi, theksoi se qyteti emblematik Prizreni, ka dy vite që është katandisur nga aferat, korrupsioni dhe premtimet e pa mbajtura, duke u zotuar se ashtu si lideri Kadri Veseli, edhe Rinia Demokratike dhe të gjithë qytetarët, qëndrojnë fuqishëm kundër krimit të organizuar.

Ai po ashtu, theksoi se rinia nuk do të ndalet ta denoncojë patriotizmin e rrejshëm të shfaqur në Kuvend, angazhimin për drejtësi si dhe përkrahjen e themelimit të Gjyqit ndërkombëtar kundër gjenocidit serb në Kosovë. Skandali i parë i evidentuar sot, ishte shpallja fituese e tenderit për pastrimin e qytetit për një kompani nga Podujeva, ku në aplikimin e saj për këtë tender, kompania ka aplikuar me librezat e makinave në gjuhen serbe që bie në kundërshtim me sloganin e bashkimit. Me të drejtë shtrohet pyetja, me cilin shtet rekomandon Vetëvendosja bashkim, potencoi z. Adri Krasniqi, kryetar i Degës së Rinisë Demokratike në Prizren.

“Punësimet e militantëve dhe familjarëve të partisë në pushtetin lokal, premtim që ishte proklamuar se do ta luftojnë nepotizmin, ndërsa sot, dukuri themelore është nepotizmi në komunën e Prizrenit. Dështim tjetër i rëndë është largimi i një profesionisti në arsim dhe zëvendësimi i tij me një refer futbolli. Premtimi i bërë për shujta për nxënës nëpër shkolla, është i pa realizuar”, theksoi z. Adri Krasniqi. Po ashtu, janë evidentuar dështimet në kulturë si mos mbajta e festivaleve tradicionale si “Zambaku i Prizrenit” dhe “Fluturat”, si dhe në sport, ku rezultoi me rënien e KF “Liria” nga liga, dhe kriza në KB “Bashkimi”, këto janë disa nga dështimet e kësaj qeverisjeje, potencoi Adri Krasniqi, i cili kërkoi dorëheqjen e kryetarit aktual Mytaher Haskukës, për paaftësi në qeverisje.

Argeton Dervishi dhe Rabie Rika,vinë me këngën Gabon nga halli

Argeton Dervishi dhe Rabie Rika ne bashkpunim me kompozitorin e njohur nga Struga Vullnet Ibrahimi kan sjelle nje kenge artistike dhe me vlera muzikore.Ky esht nje duet i radhes i ciftit nga Kercova te cilin kete projekt e kan realizuar pak kohe me pare,duke ja besuar suksesin Vullnet ibraimit i cili ka patur shum bashkpunime me kengetar te medhej te estrades Shqipetare.
https://youtu.be/KY7zS_7Dtkc

Pritje e përzemërt nga presidenti Meta pët nxënësit nga Dacajt e Rozhajës

Pas vizitës në nëntor të vitit të kaluar në Rozhajë presidenti i Shqipërisë Ilir Meta i priti në vizitë nxënësit e shkollës 9 vjeçare në gjuhën shqipe në Dacaj të Rozhajës të cilët prej dy ditësh po qëndrojnë në Shqipëri. Me këtë rast Meta shprehet i kënaqur që këta nxënës janë të dalluar në mësime. Po ashtu ai thot se ruan kujtime të veçanta nga vizita që ka bërë para disa muajve në shkollën e tyre. Ai, falënderon she shprehet mirënjohës për stafin pedagogjik që me aq përkushtim ruajn gjuhën shqipe dhe identitetin kombëtarë në atë trevë. Ndërkaq, në këtë takim ishte edhe ambasadori i Malit të Zi në Tiranë, ekselenca e tij Dushan Mrdoviq.

Nuhiu: ASK-ja nis punën në shtator, shqiptarët të përfaqësuar

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Agim Nuhiu, i ftuar në emisionin “Rruga drejt” në Alsat, përball analistit Xhelal Neziri dhe profesorit Bashkim Selmani, tha se agjencia më e re nën varësinë e Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agjencinë për Siguri kombëtare do të fillojë punën në muajin shtator dhe se shqiptarët në këtë agjenci do të jenë plotësisht të përfaqësuar ku do të dertojnë poste të rëndësishme në këtë agjencia, ashtu siç kanë udhëhequr edhe në agjencinë paraardhëse.

Në bazë të aspektit të organizativ dhe kategoritë e punonjësve në Agjencinë për Siguri kombëtare, e cila duhet të funksjonojë nga 1 shtatori, ne kemi kuadro që do ti bartim pre Agjencisë për Siguri dhe Kundërzbulim te agjencia e re dhe bëhet fjalë për rreth 20 shqiptarë që janë në pozita udhëheqëse, duke filluar prej zëvendësdrejtorit dhe seksioneve dhe të departamenteve të ndryshme në nivel qendror dhe nivel lokal. Ku ne mendojmë se plotësojnë kriteret që mund të vazhdojnë të funksionojnë edhe në Agjencinë për Siguri Kombëtare- tha Nuhiu.

Sela prezanton projektet fillestare të Agjensisë

“Sot, në hapësirat e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, në kuadër të organizimit të Konferencës së Donatorëve Ndërkombëtarë për të ndihmuar zbatimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve, prezantova projektet fillestare të Agjencisë:

1. Softueri për përkthim
2. Pajisje dhe furnizim
3. Përpilimi i një Udhëzuesi për zbatimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve, si dhe një Udhërrëfyes për Nëpunësit Administrativ për zbatimin e të drejtave gjuhësore
4. Trajnimi i përkthyesve dhe lektorëve
5. Asistencë teknike për zbatimin e përvojave ndërkombëtare për dygjuhësinë
6. Përpilimi i Fjalorëve Terminologjik shqip-maqedonisht dhe anasjelltas, përfshi versionin digjital.” – thotë Sela

Për më shumë ndiq linkun:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=841867089491873&id=195726814105907

Ministrja Hoxha fton bashkatdhetarët me të drejtë vote në BE, të votojnë për Parlamentin Evropian

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka ftuar bashkatdhetarët në vendet e Bashkimit Evropian me të drejtë vote, të dalin dhe votojnë partitë e preferuara për Parlamentin Evropian. Ministrja Hoxha ka potencuar se “ju e begatoni jetën në shtetin ku jetoni në BE, andaj, dilni e votoni për vlerat për të cilat edhe ne si Republikë e Kosovës përpiqemi dhe angazhohemi…duke çmuar e promovuar dinjitetin njerëzor, lirinë, demokracinë, barazinë, sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut”. Ja postimi i Ministres Hoxha në rrjetin social: Sot e deri më 26 Maj 2019, mbahen zgjedhjet për Parlamentin Evropian. Ftoj të gjithë bashkatdhetarët, me të drejtë vote të dilni e votoni! Ju keni gjetur mikpritje, të bazuar mbi vlerat më të çmuara të BE-së, të qëllimeve të saj, si: forcimi i paqes, sigurimi dhe garantimi i lirisë, zhvillim të balansuar, kundër përjashtimit dhe diskriminimit, promovimi i shkencës dhe dijes, solidaritetin dhe zhvillimin ekonomik, respektimi i dallimeve kulturore e gjuhësore si dhe unifikimin monetar. Dilni dhe votoni, sepse ju e begatoni jetën në shtetin ku jetoni në BE, andaj, dilni e votoni për vlerat për të cilat edhe ne si Republikë e Kosovës përpiqemi dhe angazhohemi, që të bëhemi pjesë e këtyre vlerave, duke çmuar e promovuar dinjitetin njerëzor, lirinë, demokracinë, barazinë, sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut. Mbi këto vlera, ju jeni të lumtur me vlerat e BE-së, rikonfirmoni praninë tuaj në shtetin mikpritës, duke votuar, për vete, fëmijët Tuaj dhe Kosovën brenda vlerave evropiane!

Bashkim Hasani i përgjigjet doktor Taravarit, ia përmend pasurinë pa djers

Doktor, mbremë në një emision televiziv përsëri ke provuar të bëjsh mundje me mua, por harron se ti je Mjek dhe nuk je Mundës, pavarësisht se fillojnë me “M”, nuk janë të njëjta.

Unë, doktor mundjen e kam përvetësuar dhe ushtruar me djersën time dhe pa asnjë kompensim kam përfaqesuar qyetetin dhe shtetin tim, ndërsa shefat e kabinetit tënd me kanë duartrokitur, dhe ka gjasa që edhe ti të më keshë duartrokitur.

Ti doktor profesionin e mjekut e ke ushtruar për interes material dhe për xhepin tënd, edhe atë për 1000 denarë për një të mëshuar çekanit. Dhe si rezultat i bisnes-profesionit tënd sot posedon vetura, banesa dhe shtëpi, të gjitha këto në shumës.

Për fund, sa për informimin tënd doktor, anatominë dhe fiziologjinë si provime i kam dhënë te të njëjtit profesorë që i ke dhënë edhe ti si student. Mos u habit që edhe notat mund ti kemë më të larta se ti, konfirmoe po deshe.

Shëndet doktor dhe fillo puno diçka se vetëm fjalë ke dhe kurgjë tjetër. T’i mësuan rrenat qytetarët, doktor.

Konkursi për Ansamblin e këngëve dhe valleve shqipe u shpall

Të dashur artistë
Pas një periudhe të gjatë konkursi për Ansamblin e këngëve dhe valleve shqipe në RMV u shpall.
Shpresoj të ndërtojmë një institucion reprezentativ që do të jetë mburje për të gjithë ne.
Ansambli do të jetë shtëpi e të gjithëve, edhe e atyre që kanë dhënë shumë për kulturën shqiptare por për shkak të ligjeve dhe rregullave nuk do të kenë mundësi të konkurojnë.
Verdiktin final për pranim të artistëve do ta jep komisioni profesional i cili do përbëhet prej emrave eminent në audicionin që do të inçizohet.
Na priftë e mbara 🙏

Jeton Pustina

Zv.ministri Çelaj në qeveri propozon Projekt-rregulloren për organizimin e brendshëm dhe sistematizimin në ministrinë e Integrimit

Në Mbledhjen e Qeverisë, të cilën e kryesoi kryeministri Haradinaj, paraqita për miratim Projekt-rregulloren për organizimin e brendshëm dhe sistematizimin e vendeve të punës në këtë Ministri dhe nismën për Marrëveshjen financiare trepalëshe, Bashkimit Evropian, Kosovës dhe Shqipërisë.

Të dy propozimet u miratuan.

Projekt-rregullorja krijon bazë më të konsoliduar të menaxhimit të detyrave dhe përgjegjësive brenda Ministrisë së Integrimit Evropian karshi institucioneve të linjës në procesin e integrimit evropian, paraprakisht ka marr pëlqimin e Ministrisë së Administratës Publike dhe Ministrisë së Financave.

Marrëveshja financiare trepalëshe mes Bashkimit Evropian, Kosovës dhe Shqipërisë për vitin 2018, ka të bëj me zbatimin e programit të Bashkëpunimit Ndërkufitar që financohet në kuadër të Instrumentit të Para-Anëtarësimit (IPA) në mes të Kosovës dhe Shqipërisë.

Marrëveshja mbulon çështjet si: Mbrojtja mjedisore, adaptimet ndaj ndryshimeve klimatike, si dhe parandalimi dhe menaxhimi i rrezikut, Turizmi dhe trashëgimia kulturore dhe ajo natyrore, si dhe Rinia dhe arsimi me fokus në gjenerim të punësimit.

BDI-ja kërkon nga Pendarovski që ta rishqyrtojë vendimin për emërimin e Musliut për drejtor të AZ

BDI-ja ka kërkuar nga presidenti i shtetit Stevo Pendarovski që përsëri ta shqyrtojë vendimin për emërimin e Eroll Musliut për njeri të parë të Agjencisë për Zbulim.

“Vendimi i djeshëm i presidentit Pendarovski për emërimin e drejtorit të Agjencisë për Zbulim na shqetësoi të gjithëve dhe hodhi hije në ditën e djeshme kur Kuvendi e solli reformën e shërbimeve të sigurisë. Informacionet tona se vendimi është i bazuar në informacione të pamjaftueshme dhe se nuk është me qëllim të keq, megjithatë qëndrim i BDI-së është se derisa nuk zbardhen deri në fund ngjarjet e Kumanovës, asnjë njeri i cili ishte pjesë e shërbimeve të atëhershme nuk duhet të jetë në krye të institucioneve të tilla të ndjeshme. Për këtë presim se në këtë periudhë presidenti do të mbledhë më shumë informacione dhe do të reflektojë në lidhje me vendimin e tij”, tha Bujar Osmani si zëdhënës i BDI-së në deklaratën për mediat pas paraqitjes në seminarin ndërkombëtar “SÇE, Qendra për trajnime dhe dimensioni i resurseve njerëzore”.

Një nga vendimet e para të presidentit Pendarovski pas marrjes së funksionit që ishte kumtuar dje nga kabineti i tij është emërimi i Eroll Musliut për drejtor të ri të Agjencisë për Zbulim. Musliu më herët kishte punuar në Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim, ndërsa në vitet e fundit në Agjencinë për Zbulim.