Rinia Demokratike në Prizren: Haskuka të jap dorëheqje, i paaftë të qeverisë

Sot, para komunës së Prizrenit, Rinia Demokratike e Kosovës, përmes një aktiviteti simbolik, ka shpalosur disa nga dështimet në komunën e Prizrenit nga partitë në pushtet duke kërkuar dorëheqjen e kryetarit aktual, Mytaher Haskuka, për paaftësi në qeverisje. Në aktivitetin e Rinisë Demokratike, lidhur me gjendjen në Prizren, ishte i pranishëm kryetari i Rinisë Demokratike […]

Argeton Dervishi dhe Rabie Rika,vinë me këngën Gabon nga halli

Argeton Dervishi dhe Rabie Rika ne bashkpunim me kompozitorin e njohur nga Struga Vullnet Ibrahimi kan sjelle nje kenge artistike dhe me vlera muzikore.Ky esht nje duet i radhes i ciftit nga Kercova te cilin kete projekt e kan realizuar pak kohe me pare,duke ja besuar suksesin Vullnet ibraimit i cili ka patur shum bashkpunime […]

Pritje e përzemërt nga presidenti Meta pët nxënësit nga Dacajt e Rozhajës

Pas vizitës në nëntor të vitit të kaluar në Rozhajë presidenti i Shqipërisë Ilir Meta i priti në vizitë nxënësit e shkollës 9 vjeçare në gjuhën shqipe në Dacaj të Rozhajës të cilët prej dy ditësh po qëndrojnë në Shqipëri. Me këtë rast Meta shprehet i kënaqur që këta nxënës janë të dalluar në mësime. […]

Nuhiu: ASK-ja nis punën në shtator, shqiptarët të përfaqësuar

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Agim Nuhiu, i ftuar në emisionin “Rruga drejt” në Alsat, përball analistit Xhelal Neziri dhe profesorit Bashkim Selmani, tha se agjencia më e re nën varësinë e Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agjencinë për Siguri kombëtare do të fillojë punën në muajin shtator dhe se shqiptarët në këtë agjenci do […]

Sela prezanton projektet fillestare të Agjensisë

“Sot, në hapësirat e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, në kuadër të organizimit të Konferencës së Donatorëve Ndërkombëtarë për të ndihmuar zbatimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve, prezantova projektet fillestare të Agjencisë: 1. Softueri për përkthim 2. Pajisje dhe furnizim 3. Përpilimi i një Udhëzuesi për zbatimin e Ligjit për Përdorimin e […]

Ministrja Hoxha fton bashkatdhetarët me të drejtë vote në BE, të votojnë për Parlamentin Evropian

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka ftuar bashkatdhetarët në vendet e Bashkimit Evropian me të drejtë vote, të dalin dhe votojnë partitë e preferuara për Parlamentin Evropian. Ministrja Hoxha ka potencuar se “ju e begatoni jetën në shtetin ku jetoni në BE, andaj, dilni e votoni për vlerat për të cilat edhe ne si […]

Bashkim Hasani i përgjigjet doktor Taravarit, ia përmend pasurinë pa djers

Doktor, mbremë në një emision televiziv përsëri ke provuar të bëjsh mundje me mua, por harron se ti je Mjek dhe nuk je Mundës, pavarësisht se fillojnë me “M”, nuk janë të njëjta. Unë, doktor mundjen e kam përvetësuar dhe ushtruar me djersën time dhe pa asnjë kompensim kam përfaqesuar qyetetin dhe shtetin tim, ndërsa […]

Konkursi për Ansamblin e këngëve dhe valleve shqipe u shpall

Të dashur artistë Pas një periudhe të gjatë konkursi për Ansamblin e këngëve dhe valleve shqipe në RMV u shpall. Shpresoj të ndërtojmë një institucion reprezentativ që do të jetë mburje për të gjithë ne. Ansambli do të jetë shtëpi e të gjithëve, edhe e atyre që kanë dhënë shumë për kulturën shqiptare por për […]

Zv.ministri Çelaj në qeveri propozon Projekt-rregulloren për organizimin e brendshëm dhe sistematizimin në ministrinë e Integrimit

Në Mbledhjen e Qeverisë, të cilën e kryesoi kryeministri Haradinaj, paraqita për miratim Projekt-rregulloren për organizimin e brendshëm dhe sistematizimin e vendeve të punës në këtë Ministri dhe nismën për Marrëveshjen financiare trepalëshe, Bashkimit Evropian, Kosovës dhe Shqipërisë. Të dy propozimet u miratuan. Projekt-rregullorja krijon bazë më të konsoliduar të menaxhimit të detyrave dhe përgjegjësive […]

BDI-ja kërkon nga Pendarovski që ta rishqyrtojë vendimin për emërimin e Musliut për drejtor të AZ

BDI-ja ka kërkuar nga presidenti i shtetit Stevo Pendarovski që përsëri ta shqyrtojë vendimin për emërimin e Eroll Musliut për njeri të parë të Agjencisë për Zbulim. “Vendimi i djeshëm i presidentit Pendarovski për emërimin e drejtorit të Agjencisë për Zbulim na shqetësoi të gjithëve dhe hodhi hije në ditën e djeshme kur Kuvendi e […]