Olsi Beçi, fotografi i suksesshëm që u bë kineast i madh

Nga Dr. Ermira Babamusta Olsi Beçi është një nga personazhet e famshme të televizionit shqiptar, fama e të cilit ka shkuar përtej kufijve të Shqipërisë. Olsi ia ka dalë të fitojë një emër në Shqipëri si fotograf dhe kineast i talentuar. Para se të bëhej i njohur për publikun shqiptar në shkallë kombëtare nëpërmjet emisioneve […]

Orkestra e të Rinjve të Kosovës fiton vendin e parë në Belgjikë

Të rinjtë e Kosovës janë përballur me mbi 200 nivele të ndryshme të orkestrave nga e gjithë bota. Para dy vitesh, në Festivalin Europian të Muzikës së të Rinjve, Orkestra e të Rinjve të Kosovës është shpërblyer me vendin e dytë në një garë të ngjashme. Dhe atë, në mesin e 200 shteteve pjesëmarrëse.

Çfarë po ndodh në shtëpinë e dizanjeres së njohur Vjollca Llapashtica?

Fama dhe puna e saj ka shkuar ka kohë deri në Amerikë. Po flasim për dizenjatorën e njohur shqiptare Vjollca Llapashtica e cila në shtëpinë e saj në terrasën e bukur ka ftuar bashkëpunëtorët e saj për të na sjellë shpejt kreacionet e saj shumë atraktive të nusërisë, disa super vello. Modelja do të jetë […]

Frizerja me famë botërore ftohet në Kosovë nga Arta Prekazi

Një nga profesionet më kreative, inovative e profitabile, është padyshim ai i frizerit. Një zanat që gjen shprehje kudo dhe përherë ka risi. Të gjithë ata që duan të mësojnë teknika të reja e mbreslënëse, kanë një mundësi të artë para vetes, pasi po vjen në Kosovë stilistja e flokëve me famë botërore Yeliz Kaya, […]

Jepet premiera e filmit “Dashuria s’mjafton”, ja të ftuarit

Në kinemanë “Cineplexx” me datën 10 prill në ora 19:00 është dhënë premiera e filmit “Dashuria s’mjafton”. Me regji të Drilon Hoxhës dhe drejtor fotografie Dashnor Asllani dhe me kastin e përbërë nga Drilon Hoxha, Dashnor Asllani, Guljelm Radoja, Çun Lajqi…,”Dashuria S’mjafton” është film i zhanrit Aksion ku ndërthuret drama dhe intriga. Dashuria nuk është […]

Përfundojnë audicionet e filmit “THE UNINVITED”

Produksioni filmik AFI Entertainment ka realizuar kështu edhe audicionin e fundit për të përzgjedhur aktorët që do jenë pjesë në filmin [THE UNINVITED] nga regjisori Xhafer Saliu ku nga ky audicion shprehim falenderim për ato që gjetën kohë dhe morrën pjesë në audicion dhe ne si staff dhe juria e cila vlersonte janë ndare tepër […]

Fillojnë audicionet e filmit THE UNINVITED

Produksioni filmik AFI Entertainment ka realizuar kështu edhe audicionin e parë për të përzgjedhur aktorët që do jenë pjesë në filmin ‘The Uninvited’, përcjell PaCensurë Regjisori Xhafer Saliu dhe stafi i audicioneve shprehim falenderim për ato që gjetën kohë dhe morrën pjesë në audicion. “Ne si staf dhe juria e cila vlersonte janë ndarë tepër […]

Fillojnë audicionet e filmit The Uninvited

AFI ENTERTAINMENT dje realizoi audicionin e parë për filmin “The Uninvited” nga regjisori Xhafer Saliu me çka u përzgjodhën edhe aktorët e parë që do të marin pjesë në filmin e parë horor në gjuhën shqipe në Maqedoninë Veriore. Juria profesionale përzgjodhi 5 aktorët e parë ndërsa regjisori Saliu për Pacensurë tregoi se interesimi është […]

Doli nga shtypi libri i ri i Mark D. Vickers, ish-Atasheu Britanik i Mbrojtjes në Tiranë

Nga Dr. Ermira Babamusta Mark D. Vickers ka shërbyer si oficer i Ushtrisë Britanike dhe ka jetuar në shtete të ndryshme nëpër botë si Hong Kong, Gjermani, Nepal, Shqipëri si dhe në vendlindjen e tij në Angli. Lejtnant Kolonel Mark D. Vickers është ish-Atasheu Britanik i Mbrojtjes në Tiranë. Pas daljes në pension në 2012, jeton […]

Shoqëria Kulturore Artistike “Rapsha në mërgim Detroit, mbështet Forumin Shqiptar

Të nderuar bashkëvendas. Data e shumëpritur e 3 Marsit po afrohet. Është një ditë që është punuar shumë rreth tri dekadash. Është moment që mvaret nga ne se a do të hapim një dritare të re për të mirën e femijëve tonë. Fillimi i është gjysma e punës. Është koha dhe rasti ti kthehemi vetvetes, […]