Shëtitësi francez udhëton për në Indi me traktor

Një shëtitës francez që është nisur me traktor nga vendi i tij për të shkuar në Indi, ka arritur në qytezën Malkara të provincës perëndimore turke Tekirdağ. Mare Jardin, 53-vjeç, i cili hyri në qytezë me traktor dhe një dhomë të rimorkuar pas tij, u bë qendër e vëmendjes së qytetarëve. Duke folur për gazetarët, udhëtari […]

Bronkioliti te fëmijët, shkaqet dhe trajtimi

Antibiotikët nuk do ta ndihmojnë foshnjën të shërohet, sepse bronkioliti shkaktohet nga viruset dhe antibiotikët nuk janë në gjendje t’i luftojnë ato. Simptomat bronkiolite janë pak më të rënda se një ftohje. Fëmija juaj mund të ketë hundë të bllokuara, kollë të thatë dhe një temperaturë midis 37.5 dhe 38 gradë C. Është normale që […]

Bukuroshja Klea meriton shumë mbështetje në Little Miss Kosova & Albania

Nuk jane te pakta rastet kur vendi ynë bëhet krenarë për brezat e rinj që po rriten. Këshu është dhe rasti i vogëlushes Klea e cila po merr pjesë në konkursin e bukurisë Little Miss Kosova&Albania. Këto talente te cilat po rriten jane diplomatet dhe shembujt më të mirë që reklamojnë në mënyrë perfekte shtetin […]

Butani, vendi me Ministri të Lumturisë, ku nuk kultivohet as pihet duhani

Butani është një shtet që jo shumë e kanë dëgjuar. Ky shtet, i vendosur midis Indisë dhe Kinës në Azinë Jugore, ishte i pa zbuluar nga turistët deri në vitin 1974. Sa misterioz, aq edhe piktoresk! Sot, pas shumë përpjekjesh, turistë nga mbarë bota mund ta vizitojnë Butanin, ndonëse procedurat janë tmerrsisht të stërgjatura, pasi […]

Dadar: Nëse nuk jeni pozitiv dhe miqësorë, gjithë bukuria dhe puna bie në ujë

Është një nga make up artistët e parë në Maqedoni që promovon trendin botërorë. Aleksandar Dadar vjen në një bisedë të shkurtë për InfraRed të gazetës KOHA duke treguar trendet e reja që duhet provuar maturantët. Me çfarë energjie dhe tempo e keni nisur këtë vit? Pasiqë kemi ndëruar lokacionin dhe gjendemi në salonin e […]

281 të rinj nga Kosova, më të përgatitur për tregun e punës

Kosovë – Bullizmi; braktisja e shkollës; përkrahja e fëmijëve me aftësi të kufizuara; hapësirat kreative për të moshuarit, të rinjtë e fëmijët; por edhe ndërgjegjësimi për jetë të shëndetshme janë vetëm disa ndër 20 nismat komunitare që të rinjtë e grupmoshës 18-25 vjeç kanë ndërmarrë në 6 komuna të Kosovës. 281 të rinj të grupeve […]

281 të rinj nga Kosova, më të përgatitur për tregun e punës

Kosovë – Bullizmi; braktisja e shkollës; përkrahja e fëmijëve me aftësi të kufizuara; hapësirat kreative për të moshuarit, të rinjtë e fëmijët; por edhe ndërgjegjësimi për jetë të shëndetshme janë vetëm disa ndër 20 nismat komunitare që të rinjtë e grupmoshës 18-25 vjeç kanë ndërmarrë në 6 komuna të Kosovës. 281 të rinj të grupeve […]

Kaq para janë mbledhur deri me tani për “Taramelen” e Piter Panit

Me të filluar emisioni mbrëmë, Alketa Vejsiu bëri të ditur se tashmë kanë hapur llogarinë bankare për Xheisonin. Alketa gjithashtu bëri të ditur se një pjesë e pagës së saj që merr nga emisionin “Në Kurthin e Piter Pan” do ndahet për Xheisonin, e kontributi për të do jepet edhe nga kolegët e saj.Në kampanjën […]

Më afër aventurave me Arsimi Company (Video)

Një agjencion që tashmë ka bërë traditë seriozitetin dhe kushtet më të volitshme për udhëtim, secili që dëshiron të vizitojë vende të ndryshme të botës, më lehtë, më lirë dhe më mirë e ka sigurisht që të udhëtojë me një agjencion serioz e në këtë rast rekomandohet që në Tetovë (Maqedoni) të udhëtohet me agjencionin […]

Sa shpenzojnë kosovarët për prezervativë dhe prej cilave vende i blejnë?

Me mijëra euro shpenzohen për çdo vit nga kosovarët për të blerë prezervativë. Vetëm në pesë vitet e fundit për këto produkte, ata kanë shpenzuar mbi 800 mijë euro. Sasia më e madhe e tyre vjen nga Kina, pasuar nga Gjermania dhe India. Por, shumica e meshkujve nuk është se preferojnë t’i përdorin, derisa në […]