Vizitë që “rrotulloi në varr” të madhin Sami Frashëri

Shqiptarët janë me fat, kur në mesin e vet, kanë politikanë që shkojnë, deri në Turqinë e “demokracisë popullore”, për të shënuar 118 vjetorin e vdekjes së bardit të kulturës shqiptare, Sami Frashrit. Politika e kombit shqiptar, e përfaqësuar nga politikanë që synojnë bashkim kombëtar, janë kujtuar që autorin e “Shqipëria ç’ka qenë, ç’është dhe […]

Agim Nuhiu: Bashkëpunimi ndërinstitucional nevojë përball sfidave të sigurisë

Zëvendës Ministri për Punë të Brendshme, Agim Nuhiu, ka takuar Shefin e Departamentit për Siguri dhe mbështetje të komunitetit pranë OSBE-së, me të cilin ka diskutuar për sfidat e sigurisë. Z. Nuhiu, pas këtij takimi, në rrjetin social, ka theksuar se “mbështetja dhe bashkëpunimi ndërinstitucional, mbetet nevojë për ballafaqimin tonë me sfidat e sigurisë në […]

Bekteshi: Republika e Maqedonisë së Veriut- mbështetëse e fuqishme e tregtisë së hapur, rritjes së përgjithshme ekonomike dhe sundimit të ligjit mbi tregtinë e mallrave dhe shërbimeve

Një delegacion i udhëhequr nga ministri i ekonimisë Kreshnik Bekteshi në të cilën ka përfaqësues prej dhjet instutucioneve sot po qëndron në Gjenevë për të marrë pjesë në Revizinonin e dytë të politikës tregtare të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Ministri Bekteshi para delegacioneve të shteteve anëtare shpalosi progresin e vendit që është bërë në […]

Ministrja Hoxha takoi futbollistet e Mitrovicës, në përkrahje të futbollit të vajzave

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha ka takuar kampionet e Kosovës në futboll, klubin e Mitrovicës duke i përgëzuar për suksese, dhe bëri ftesë që të mbushen stadiumet me spektatorë edhe për futbollistet. “Ashtu si djemtë, edhe futbollistet tona në Evropë, po bëjnë namin. Kosovare Asllani, ishte fituese e medaljes së bronzit me Suedinë, në […]

Bekteshi: Mesazhet e suksesshme të RMV kanë demonstruar edhe njëherë angazhimin e fuqishëm të ekonomive rajonale si kontribut thelbësor në procesin e integrimit në BE

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi mori pjesë në panelin e parë ministror të konferencës së OECD, që u zhvillua në kuadër të Samitit të Poznanit në Poloni, ku u prezantuan rezultatet nga gjetjet e studimeve të OECD-së, të cilat duhet të jenë udhërrëfyes për rritjen dhe zhvillimin e mëtejshëm të rajonit, nëpërmjet forcimit të tregtisë […]

Haziri: Pa ty Amerikë, ‘Gjarpni’ ‘Smajli’ e ‘Luli’ do të ishin kriminel ordinerë ose vrasës me pagesë

Me këtë konstatim ka zgjedhur që t’I uroj ditën e shpalljes së Pavarësisë, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njohësi i çështjeve politike, Nexhat Haziri, shkruan ‘’Bota sot’’. Ai, u shpreh se pa Amerikën, Republika e Kosovës nuk do të bëhej as e lirë e as shtet. Postimi plotë i Nexhat Hazirit: T”bekofte Zoti Amerike! Ti […]

Realizon 45 portrete të presidentëve amerikan, nga Bushi deri tek Trump

Me rastin e shënimit të 500 vjetorit të Kumanovës dhe në nderë të festës së madhe amerikane të pavarësisë 4 korrik dje në Kumanovë është hapur ekspozita e artistit Borçe Todorovski nga Prilepi ‘Portretet e presidentëve amerikan’. Ekspozita me 45 portrete të të gjithë presidentëve amerikan është prezantuar për herë të parë para publikut duke […]

Elezi: Përmes MSIP programit 300 fëmijë nga Zhelina do fitojnë shërbime më të mira në arsim!

Përmes programit MSIP, 300 fëmijë të komunës së Zhelinës do të përfitojnë shërbime më të mira në arsim me rekonstruimin e shkollës në fshatin Pallaticë, derisa banorët lokal do përfitojnë infrastrukturë më të mirë përmes rekonstruimit të rrugës lokale nga fshati Grupçin për në fshatin Novo Sellë. Përmes Projektit për përmirësimin e shërbimeve komunale MSIP, […]

Protesta kundër BDI-së në Tetovë

Ka filluar protesta e qytetarëve, të cilët kanë dalë në shenjë revolte pas publikimit të bisedave të përgjuara nga El Cheka. Organizatorët e protestës gjatë marshit ju kanë bërë thirrje protestuesve që të jenë të qetë dhe të mos i sulmojnë policët. Protestuesit kanë paralajmëruar se do të protestojnë para selisë së Bashkimit Demokratik për […]

Pas reagimit të Dimitrievski, Filipçe ndryshon vendimin!

Pas reagimit nga ana e kreut të komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski në lidhje me vendimin e Ministrisë së shëndetësisë që ndryshimi i gjinisë të bëhet në kuadër të buxhetit të shtetit, ka reaguar kreu i komunës së Kumanovës, Dimitrievski i cili është shprehur kështu: “Bëj cfarë të duash me jetën tënde, duaje dhe ndrysho […]