Bujar Osmani urdhëron drejtorin maqedonas të vendos tabelë edhe në gjuhën shqipe

Zv/kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani, në një video të publikuar shihet se si kujdeset për dygjuhësinë në Maqedoninë e Veriut. Ai bashkë me drejtorin Ylber Sela inspektojnë të gjithë tabelat e institucioneve të cilët nuk i kanë mbishkrimet edhe në gjuhën shqipe. Osmani has tek Agjencia për Administratë ku shihet se tabela është vetëm […]

Izet Mexhiti zgjidhet kryetar dege i BDI-së në Çair

Bashkimi Demokratik për Integrim, Dega Çair sapo ka nisur të mbajë punimet e Kuvendit Zgjedhor, në të cilin do të merr pjesë edhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti. Kuvendi zgjedhor i Degës së Çairit të BDI-së po mbahet në Teatrin Kombëtar të Maqedonisë dhe ka nisur para pak minutave, ku pritet të zgjidhen strukturat e […]

Zëvendës ministri i shëndetësisë Musa i kthen komentin epik një qytetari që e ‘kritikonte’

Ndonëse është një nga kuadrot më të mirë që mund të hasen në sferën e shëndetësisë dhe më profesionistët në fushën që ai vepron, zëvendës ministri i shëndetësisë Asim Musa është gjetur nën trysninë e komenteve në një moment kur ai ka ndihmuar disa qytetarë, e që për koeçidencë qytetarët që ka ndihmuar zëvendës ministri […]

Elezi: 450 projekte në vlerë prej 557 milion euro janë realizuar përmes IPA fondeve!

Autostrada Demir Kapi – Smokovicë, Smokovicë – Gjevgjeli, Kumanovë – Milladinovc, stadioni hekurudhor Manastir – Kremenicë, rehablitimi i 10 stacioneve hekurudhore, 4 stacioneve për mbledhjen e ujërave të zeza, 110 km rrjet të kanalizimit, pajisje për transfuziolgji, janë vetëm një pjesë nga 450 projektet kapitale në vlerë të përgjithshme prej 557 milion euro realizuar në […]

Shala: Pse vendosa të kandidohem për deputet krah liderit Ramush Haradinaj

Të dashur familjar, miq, të afërm, bashkëpunëtor, shokë, anëtarë dhe simpatizantë, me dëshirën më të madhe iu njoftoj se do të jemë pjesë e listës fituese të kandidatëve për deputetë të koalicionit ‘AAK-PSD- 100 % Shtet’. Eshtë nder i madh për mua që të iu drejtohem juve bashkëqytetar të mijë si në Kosovë, ashtu edhe […]

Ahmeti: Xhevat Ademi është viktimë e thashethemeve

Çështja e deputetit Xhevat Ademi më tepër është bërë problematike nga mediumet. Xhevat Ademi nuk është ai që ka bërë veprimin andaj duhet pritur që organet e rendit ta thonë fjalën e tyre. Kështu ka komentuar sot kreu i integristëve Ali Ahmeti, rastin e Xhevat Ademit, i cili, nga prindi i të plagosurit Jusuf Bilalli, […]

Skandaloze: Aleanca për Shqiptarët-kundërshton rritjen e pagave dhe subvencioneve

Skandaloze: Aleanca për Shqiptarët-kundërshton rritjen e pagave dhe subvencioneve Angazhimi i vazhdueshëm për ngritjen e standardit jetësor, nga Ministria e Ekonomisë, kushtet e punës, mjetet e punës, mirëqenien e punëtorëve si dhe subvencionet e shtetit për kompanitë e vogla dhe të mesme, ka hasur në kundërshtim nga partia Aleanca për shqiptarët. Absurditetet e Aleancës për […]

Një potret i Heroit para jush!

Fjalë e mbajtur nga Mehmet Prishtina, para nxënësve dhe mësimëdhënësve të Shkollës “Hasan Prishtina” në Shkup. Vëllezër e motra, arsimtarë e ju të dashur nxënës e prindër, kryetar i Komunës së Qairit z. Visar Ganiu, I nderuar Skënder Hasani, drejtor i Institutit të Tashegimis Kulturore të Shqiptarëve Portreti që sot vjen para jush, sjell jehonën e një kohe të lavdishme, kur Shkupi dhe gjithë shkupjanët ishin […]

Hidhet gurëthemeli i rindërtimit të Xhamisë së fshatit Bojanë

Në prani të Reis’ul-Ulema h. Sulejman ef. Rexhepi, Kryetar i Bashkësisë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut, të Myftiut të Myftinisë së Shkupit Mr. Qenan ef. Ismaili dhe Myftilerëve të Tetovës, të Gostivarit, dhe të Shtipit, Kryetarit të Kuvendit të BFI, Kryetarit të Komunës së Sarajit dhe të një numri të madh të […]

Zv.drejtori Buçi merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të Doganës së Republikës së Kosovës

Sot, me rastin e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Doganës së Republikës së Kosovës, në Prishtinë ka qëndruar zëvendës drejtori i Doganës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Irfan Buçi. Buçi ka drejtuar delegacionin nga Shkupi që po merr pjesë në këtë solemnitet në Prishtinë me rastin e themelimit të drejtorisë së Doganës […]