Bexheti, i’a tregon vendin Shilegovit: Pa komunën e Sarajit asnjë projekt s’mund të realizohet në Matkë

Komuna e Sarajit kërkojnë zgjidhje juridike për tre platformat në Kanjonin e ‘Matkës’, ndërsa rinimi i tyre nuk është zgjidhje. Platformat që janë të vendosura në Matkë, ju shërbejnë Kajakëve, dhe janë atraksion turistik për vizitorët që vijnë në Matkë. Komuna e Sarajit në kontinuitet është angazhuar që ‘Matka’ të zhvillohet edhe më tutje dhe […]

Hazbi Lika: Realizimi i proceseve të përbashkëta, e arritur për dy shtetet

Zëvendës kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Hazbi LIka, përgjegjës për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit dhe sistem politik, priti sot në takim, ambasadorin e Republikës së Kosovës në Shkup, Gjergj Dedaj, me ç’rast, në rrjetin social ka shkruar se “Realizimi i proceseve të përbashkëta do të na ndihmojë në përafrimin dhe arritjen e qëndrueshmërisë në […]

Bekteshi: Rezultat historik i investimeve të huaja në Republikën e Maqedonisësë Veriut me 624, 5 milionë euro në vitin 2018

“624.5 milion euro në vitin 2018 kundrejt 181.7 milionë në vitin 2017,që paraqet rritje prej 244%. Ky është rekord historik i IHD-ve në Republikën e Maqedonisë së Veriut që prej pavarësisë së vendit e deri më sot. Vetëm në tremujorin e katërt të vitit 2018 ata arritën në 311.3 milionë euro, krahasuar me 167.9 milionë […]

Ekskluzive/Frosina Remenski, ministre e re e Punëve të brendëshme

Me kandidimin e Oliver Spasovskit në garën presidenciale si kandidat koncenzual mes LSDM, BDI dhe disa partive tjera, pozita e ministrit në MPB ngelet boshe, e për këtë kryeministri Zaev ka vendosur që të ulë deputeten dhe nënkryetaren aktuale të parlamentit Frosina Remenski. Ajo në fakt në qeverinë teknike ishte ministre e punës dhe politikës […]

Shoqëria Kulturore Artistike “Rapsha në mërgim Detroit, mbështet Forumin Shqiptar

Të nderuar bashkëvendas. Data e shumëpritur e 3 Marsit po afrohet. Është një ditë që është punuar shumë rreth tri dekadash. Është moment që mvaret nga ne se a do të hapim një dritare të re për të mirën e femijëve tonë. Fillimi i është gjysma e punës. Është koha dhe rasti ti kthehemi vetvetes, […]

Oliver Spasovski, kandidat i përbashkët nga LSDM-BDI

Ministri aktual i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski është kandidati i përbashkët i koalicionit qeveritar LSDM- BDI, mëson MEDIAL.mk nga burime brenda koalicionit. Për emrin e Spasovskit është vendosur nga takimi i mbrëmshëm mes liderit të LSDM-së Zoran Zaev dhe atij të BDI-së Ali Ahmeti. Të gjitha kandidaturat tjera si duket bien në ujë. Spasovski […]

Zv.kryeministri Osmani në Bukuresht takon kryeministren rumune Viorika Dançila

Së bashku me Kryeministrin, Zoran Zaev, në vizitë jashtëzakonisht të rëndësishme në Rumani, në takime me kreun shtetëror, kryesuar nga Kryeministrja e Qeverisë së Rumanisë, Viorika Dançila. Republika e Rumanisë është fqinj i afërt i Ballkanit, si dhe mik i sinqertë i vendit tonë. Pikërisht për këtë, Kryesimi i Rumanisë me Bashkimin Evropian, në periudhën […]

Blerim Reka e konfirmon se do të jetë kandidat i pavarur për president, i tregon edhe arsyet e kandidimit

Në pamundësi tu përgjigjem gjitha mediave dhe miqve, përmes këtij njohtimi e bëjë publike kandidaturën time të pavarur për President të Republikës së Maqedonisë së Veriut; me shpresë se do përkrahet. Janë dy arsye për këtë vendim. E para: vetëm me kanidatët maqedonas, pa asnjë shqiptarë, kjo shoqëri multi-etnike, rrezikon të rrëshqet drejt shtetit monoetnik; […]

Reisi nė takimin lamtumirės tė ambasadorit Baily

Reis’ul-Ulema h. Sulejman ef. Rexhepi, me ftesė tė Ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Shkup, ka marrė pjesė mė 27 shkurt, 2019, nė takimin lamtumirės tė ambasadorit amerikan, z. Jess Baily, duke prezantuar kėshtu Bashkėsinė Fetare Islame tė RMV, me tė cilėn ambasadori nė largim dhe tėrė Ambasada amerikane kanė pasur njė bashkėpunim […]

Erdoğan: Nëse ne pengohemi, armiqtë e Islamit do të kthehen si të liruar nga zinxhiri

Erdoğan tha se kushti për të qenë të dobishëm edhe për popullin turk por edhe për viktimat dhe të shtypurit që i kanë shpresat e tyre tek Turqia është forcimi i vazhdueshëm dhe vazhdimi i rrugës. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se “Nëse ne pengohemi, armiqtë e Islamit që janë rritje në Perëndim […]