Si rezultat i ministrit Bekteshi, Elektranat e Maqedonisë ndajnë 50 mijë euro për Shqipërinë

Përmes një postimi në rrjetin social facebook, ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi ka bërë të ditur se Elektranat e Maqedonisë kanë ndarë 3 milion denarë ose 50 mijë euro për të dëmtuarit nga termeti në qytetin e Durrësit në Shqipëri, transmeton gazeta KOHA. ‘3.000.000 denarë nga Elektranat e Maqedonisë për Shqipërinë’, kështu ka shkruar ministri […]

Elezi: Investimet në Propozim – buxhetin për vitin 2020

Shkup, 28 nëntor – Në emisionin ‘Magazina ekonomike’ në Alsat-M e ftuar ka qenë edhe zëvendës ministrja e financave Dr. Shiret Elezi e cila gjatë gjithë debatit në këtë emision ka elaboruar të arriturat dhe realizimin e projekteve dhe punëve të bëra jo vetëm në dikasterin e financave por edhe më gjerë. Ndërkohë që ka […]

Trondit Everest Haxhi: Ja 7 lëshimet e Qeverisë shqiptare me rastin e tërmetit

Rasti i tërmeteve, është rast i veprimit emergjent për institucionet e shtetit, ngase, bëhet fjalë për katastrofa të përmasave të mëdha, të cilat për mosfunksionim, mund t’i shtoj viktimat. Institucionet qeveritare, duhet të veprojnë në zvogëlimin e këtyre efekteve të fuqive madhore si tërmeti, këtë e ilustron eksperti i sigurisë, Everest Haxhi, i cili ka […]

Premierë: ““ah Dashni” “ projekti i ri muzikor nga Besim Nuredini (Video)

Ka një zë unik, të jashtëzakonshëm. Me butësi në interpretim, shoqëruar nga një vokal prej një ylli të vërtet.Besim Nuredini quhet këngëtari i cili ka shkëlqyer në industrinë muzikore shqiptare, si një premtim serioz që i bëhet të ardhmes, duke i thënë se profesionalizmi do të jetë i pranishme si në nivelin artistik ashtu dhe […]

Një tjetër shqiptarë në Prokurorinë e Shkupit, Faton Azizi nga sot betohet si prokuror

Shkup, 25 nëntor – Ishte një nxënës dhe student mjaft i dalluar. Ka mbaruar studimet në master në Universitetin e Europës Juglindore në Tetovë me mesatare të lartë mbi 9, ndërkohë që në Akademinë për gjykatës dhe prokurorë ‘Pavell Shatev’, Faton Azizi ka qenë i ranguar lartë gjatë procesit të kualifikimit. Me prejardhje nga fshati […]

Një histori suksesi, 34 vjecarja Ajser Ademi sot u emërua prokurore në Maqedoni

Juristja 34 vjecare, Ajser Ademi nga Shkupi sot edhe zyrtarisht u emërua prokurore në Prokurorinë Themelore në Shkup. Ajo dha betimin para Këshillit të Prokurorëve të Maqedonisë së Veriut se do të angazhohet që të ndaj drejtësinë në mënyrë të barabartë për të gjithë qytetarët, konform kushtetutës dhe ligjit. Ajseri ka zgjedhur profesionin e drejtësisë […]

“Libri i luftës’ i Nuhi Bytyçit, një dëshmi vërtetësie profesionale

Në kuadër të manifestimit “ Tetova feston nëntorin” është promovuar “Libri i luftës” i gazetarit dhe publicistit nga Kosova, Nuhi Bytyçi. Libri është vlerësuar si një dëshmi autentike mbi rrugëtimin e gjatë dhe të vështirë të popullit shqiptar. Ndërkohë që sponsori kryesor i këtij libri, afaristi dhe mbështetësi i përhershëm i vlerave kulturore kombëtare, Lazim […]

Bizneset e diasporës dhe të huaja vijnë për bashkëpunim me bizneset e Kosovës

Të hënën dhe të martën (25 dhe 26 nëntor) do të mbahet Konventa e Bizneseve të Diasporës dhe të Huaja me qëllim të krijimit të lidhjeve mes bizneseve për të rritur eksportet dhe për të ndihmuar në rritjen ekonomike të Kosovës. Ngjarja dyditore do të mbledhë qindra biznese të diasporës, të huaja dhe të Kosovës […]

Alida mbrëmë ndezi Mançesterin live (Video)

Ylli i muzikës shqipe mbrëmë ka qenë për të performuar në Mançester së bashku me Muharem Ahmetin me të cilin edhe kanë kënduar bashkë. Ndërkohë që në një video të hedhur në rrjetet sociale shihet se si Alida këndon live edhe këngën e Hajredin Pashës e që vokali i saj ndez atmosferën tek shqiptarët atje. […]

Premierë: “Ushtari i lirise“, bashkpunimi ndermjet Bardhe Gega ft Argjend Lloga (Video)

Bardhe Gega tashmë është artiste e afirmuar e muzikes shqiptare , qdo projekt muzikor arri ta shendrroi në hit. Kënga e fundit nga artistja në fjal vjen në bashkpunim me Argjens Lloga. “Ushtari i Liris” është një këng që përciell emocion në qdo tingull. Për tekstin e këngës është përkujdesur Armand Trebicka, muzika & orkestrimi […]