Elezi: Zhvillimi ekonomik të barabartë, ulje të papunësisë dhe rritja të pagave

Konferencë për shtyp e zv.ministres së financave, Shiret Elezi: Bashkimi Demokratik për Integrim ka qenë dhe është për rritje ekonomike të shpejtë, të qëndrueshme dhe gjithëpërfshirëse për zhvillim ekonomik për të përmirësuar cilësinë e jetës së qytetarëve, si dhe që hap perspektiva për një nivel më të lartë të mirëqenies. Për këto dy vite e […]

Zaev i bie pishman: Gabuam me dygjuhësinë në tabela, do heqim gjuhën shqipe

Është thyer tabela e dygjuhësisë në Qendrën ndërkomunale për Punë Sociale në Prilep. Pasi Zoran Zaev mbrëmë në duelin televiziv me liderin opozitar Hristijan Mickovski deklaroi se është bërë gabim para vënies së tabelave dy gjuhësore në Komunat ku nuk ka përfaqësim të duhur të përqindjes së popullatës shqiptare,sot në Prilep është thyer njëra ndër […]

Zaevi përsëri demanton Mukin: BDI e ka derën hapur te unë

I “famshmi”Muki që e ngriti BDI-ja nga hiçi dhe që e mbronte pa fund , sa herë del në publikë me deklaratat “bombë” nuk shkon as disa orë më pas ai demantohet nga ata që i ka për zemër , nga LSDM-ja . Nëse Muki thotë një gjë ,del gjithmonë e kundërta që tregon atë […]

Naser Ziberi : BDI është më e konsoliduar pas zgjedhjeve të 2016-tës

Periudha më e madhe e krizës për Bashkimin Demokratik për Integrim sipas analistit politik dhe njohësit të rrethanave politike Naser Ziberi ka qenë ajo e vitit 2016 në zgjedhjet Parlamentare. Mirëpo sipas tij partitë opozitare atë kohë nuk patën sukses që ta mundin BDI-në dhe kjo e fundit ishte më pas faktor kyc në formimin […]

Ç’dallim ka LSDM nga VMRO?!

Urim SALIHU Ne harrojmë!Këtu nuk ka pikë dyshimi.Xhelalët e së djeshmes i heqim nga kujtesa.S’ka rëndësi se edhe ata janë ai mllefi i grumbulluar yni.Ne mbajmë mend të fundit.Kur na lodhin sundimtarët e fundit ne me përkëdheli, të mashtruar në mënyrë kaq briliante fillojmë t’u besojmë atyre që i urrenim dikur.Meqë urrejmë të pushtetshmit e […]

Çanta ‘Louis Vuitton’ e Orce Kamçev në vendin e vërtetë, para selisë së VMRO-së

Një çantë e markës ‘Louis Vuitton’ që sipas gjithë asaj që është përfolur deri më sot mund të jetë e biznesmenit Orce Kamçev është vendosur para selisë së VMRO-së dhe sipas asaj që komentohet është pikërisht në vendin e duhur dhe të vërtetë sepse biznesmeni gjatë kohës së VMRO-së është ngritur aq lartë duke u […]

Ejani këtu…

Pse duhet përkrahur politikat e Bashkimit Demokratik për Integrim? Nga: Ismail Ibishi Duke pas parasysh faktin që opozita shqiptare është shpërbërë në më tepër se tre tabore politike, duket se janë shumë larg njëra tjetrës, aq sa opozita shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut! Kjo asesi të gjejë rrugën dhe gjuhën e përbashkët për […]

Boyat po shpërthejnë dhe në tregun shqiptarë, sjellin projektin ”Çaj me limon” (Video)

Ne gjithë e kemi dashur muzikën sepse jemi rritur në frymë të muzikës. Kemi filluar qysh fëmijë të këndojmë. Para 5 viteve e kemi formuar grupin BOYAT që përfshinë Blerimin edhe Beratin. Blerimi është vëllau i vogël me 1 vit e gjysëm më i ri se Berati. Berati njihet edhe si producent përveq këndimit. Blerimi […]

UNT bëhet me Qendër për Inovacione

Rektori i Universitetit ‘Nënë Tereza’ në Shkup, Prof. dr. Aziz Pollozhani së bashku me Drejtorin ekzekutiv të Fondacionit Albiz, Besir Dernjani, përfaqësuesen e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shkup, znj. Virve Vimpari dhe drejtorin e Fondit për Inovacione dhe Zhvillim Teknologjik, Jovan Despotovski, bënë hapjen zyrtare të Qendrës së Inovacionit të UNT-së (Innovation Hub). Në […]

Zaevi si Nikolla Gruevski: Mi jepni votat që mos t’më kushtëzon BDI-ja

Si në sinkron por vetëm se në kohë dhe momente të ndryshme nuk dallojnë deklaratat e ish kryeministrave të Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev dhe i arratisuri Nikolla Gruevski që në shënjestër kanë partinë më të madhe shqiptare BDI-në fituese e gjitha cikleve zgjedhore dhe që përfaqëson shqiptarët prej vitesh. Por kjo fitore serike e […]