Më 21 prill do të mbahen zgjedhjet presidenciale dhe zgjedhjet në tre komuna

“Afatet thonë se më së voni më 8 shkurt unë duhet t’i shpall zgjedhjet presidenciale, me atë që rrethi i parë zgjedhor të mbahet më 21 prill”, kështu deklaroi kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi sot në konferencën për media ku njoftoi për fuqizimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve. Sipas tij, rrethi i […]

Imer Selmani emërohet konsull nderi i Republikës së Shqipërisë në Maqedoni

Qeveria e Republikës së Maqedonisë mori vendim për hapjen e Konsullatës së Nderit të Republikës së Shqipërisë në Republikën e Maqedonisë me seli në Manastir. Me vendim qeveritar të miratuar më 8 janar të këtij viti dhe të shpallur në Gazetën Zyrtare të RM-së jepet pëlqimi që Imer Selmani të emërohet konsull nderi i Republikës […]

Qeveria mbështet publikimin e ligjeve në Gazetë Zyrtare, Ivanov shkeli Kushetutën

Qeveria e Maqedonisë e mbështetë publikimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve dhe Ligjin për Ratifkimin e Marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Kjo sipas Qeverisë, ishte e patjetërsueshme për shkak se presidenti Gjorge Ivanov e kishte shkelur Kushtetutën me ngurrimin për t’u dhënë nënshkrimin këtyre dy ligjeve. Qeveria kujtoi se të […]

Bekteshi: Një ekonomi e vogël nuk mund të mbajë zgjedhje çdo vit

Një ekonomi e vogël si Republika e Maqedonisë nuk mund të mbajë zgjedhje çdo vit, por ai është vendim politik, porositi sot ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi. “Dispozitat tona ligjore tregojnë se disa projekte gjatë fushatës, por edhe nga dita kur shpallen zgjedhjet nuk mund të zbatohen. Duke e marrë parasysh se në vitin 2018 […]

37 vite pa Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën, akademi përkujtimore në Shtutgart

Të shtunën në Shtutgart do të mbahet Akademi përkujtimore kushtuar 37 vjetorit të atentatit ndaj vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zekës. Academia organizohet nga Shoqata Kulturore Shqiptare “Kadri Zeka” në bashkëpunim me Klubin Kulturor Sportiv “Bardhosh Gërvalla”. Njëkohësisht do të mbahet edhe orë letrare kushtuar jetës dhe veprës së tyre. Akademia do të […]

Kançeska-Milevska: Kam votuar me dëshirë, nuk kam asnjë pazar me Zaevin

Rasti i drejtuar nga PSP-ja “Tenderët”, do të vazhdojë sot në Gjykatën Penale. Në këtë proces gjyqësor e akuzuara e parë është ish-ministrja e Kulturës, Elizabeta Kançeska-Milevska, e cila dyshohet për keqpërdorime në tenderin për punët ndërtimore në Muzeun e VMRO-së, i cili ka qenë pjesë e projektit “Shkupi 2014”. Sipas aktakuzës, një pjesë e […]

U realizua edhe një ëndërr

Fill pas aprovimit të ndryshimeve kushtetuese, një gëzim dhe kënaqësi tjetër po përjeton populli ynë. Ëndra e kahmotshme, përpjekja jonë e vazhdueshme, synimi i gjeneratave dhe qëllimi gjithëpopullor u realizua. Gjuha shqipe prej sot u bë gjuhë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Urime, urime, urime, e gëzofshim për jetë e mot të gjithë bashkë. Kjo […]

Tërmeti 4.6 ballë, tronditi Italinë

Italia veri-lindore u trondit nga një lëkundje sizmike e shkallës 4.6 ballë. Instituti italian i gjeofizikës informon se tërmeti është regjistruar rreth orës 00.03 minuta të datës 15 janar me epiqendër në Ravena, shkruan ANSA. Lëkundja sizmike pati thellësi 11 km. Tërmeti u ndje në të gjithë pjesën lindore të shtetit italian.

Drejtori i “GAZETËS ZYRTARE”: Pse e nënshkrova Ligjin për gjuhët?

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Gazeta Zyrtare”, Martin Kostovski ka theksuar se ka nënshkruar Ligjin për Gjuhët dhe se nuk ndjehet aspak përgjegjës për vendimin e tij, pasi që mbrëmë VMRO-DPMNE tha se ai do të përballet me burg.  Ligji u nënshkrua vetëm nga kryeparlamentari Talat Xhaferi dhe jo nga presidenti I vendit Gjorgje Ivanov, gjë […]

Botohet në Gazetën zyrtare Ligji për gjuhën shqipe (Dokument)

Kryetari i Kuvendit mbrëmë ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit është  dërguar në Gazetën Zyrtare sot është botuar ku menjëherë do të hyjë fuqi. Informacionin e kanë konfirmuar për Alsat nga Gazeta Zyrtare dhe nga Kuvendi. Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi dje në orët e pasditës ka dërguar Ligjin në Gazetën […]