Çartet VMRO-ja, zyrtarizimi i gjuhës shqipe vepër penale

Menjëherë pas njoftimit për shpalljen zyrtare të ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni ka ardhur një reagim i çmendur i partisë opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE. “Paralajmërojmë drejtorin e Gazetës Zyrtare, Martin Kostovski se shpallja e Ligjit për gjuhët në Gazetën Zyrtare është vepër penale për të cilën shkohet në burg dhe të cilën e bartë drejtori […]

Ramiz Lladrovci uron Talat Xhaferin për gjuhën shqipe

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka uruar kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferin me rastin e publikimit në Gazetën zyrtare, Ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe, duke theksuar “Gjuha jonë e bukur dhe e lashtë, nuk do të ketë kufizime në përdorim”. Z. Lladrovci po ashtu thekson se “puna Juaj këmbëngulëse, atdhetarizmi Juaj për […]

Bujar Osmani: Nga nesër ministrat në qeveri flasin shqip (Video)

Zv.Kryeministri i Maqedonisë Bujar Osmani ishte mysafir në emisionin “Click Plus” në TV21 Osmani deklaroi se Ligji për Gjuhët është nënshkruar nga kryeparlamentari Talat Xhaferi, dhe tashmë është dërguar në Gazetën zyrtare. Gazeta zyrtare pritet të publikohet sonte ose nesër, dhe me ligj përveç gjuhës maqedonase, gjuha shqipe do të bëhet zyrtare. Do të aplikohet […]

Pirja e duhanit mund të shkaktojë diabet

Pirja e duhanit mund të shkaktojë diabet. Në të vërtetë, duhanpirësit kanë një rrezik 30-40% më të madh të zhvillimit të sëmundjes sesa joduhanpirësit dhe sa më i lartë numri i cigareve të tymosura në ditë, aq më i madh është rreziku për t’u bërë diabetik. ”Për më tepër, duhanpirësit me diabet kanë një menaxhim […]

Artan Grubi ”U tha ,u bë” : Gjuha shqipe shpallet në Gazetën Zyrtare

Dërgimin e Ligjit të Gjuhëve në Gazetën Zyrtare e ka konfirmuar edhe deputeti i BDI-së, Artan Grubi. Ai në një postim në Facebook shkruan se “Gjuha Shqipe shpallet në Gazetën Zyrtare”. “Integrimi në NATO dhe BE, u tha, u bë; Barazia gjuhësore, u tha, u bë; Reforma sistemore, u tha, u bë”, vijon komentin e […]

Tërshëra, ushqimi që i bën fëmijët më të zgjuar

Nëse dëshironi që fëmijët tuaj të fillojnë ditën në mënyrë të shëndetshme, ju ofroni një mëngjes me qumësht, drithëra të cilët përmbajnë tërshëre dhe pak fruta të thata. Tërshëra përmban shumë lloje vitaminash dhe në sasi te konsiderueshme, si dhe lëndë inorganike, për të cilat fëmijët kanë veçanërisht nevojë, që të gëzojnë një shëndet të […]

Arta Dade: Propozimi i Cakajt, i gabuar

Ish-ministrja e Jashtme, Arta Dade e ftuar në emisionin “A Show” ka komentuar mosdekretimin e Gent Cakajt në krye të ministrisë së Jashtme. Dade teksa e komentoi Cakajn si të panjohur, nuk kurseu as batutat “përderisa është kaq i mirë pse nuk ia cojmë Kosovës”. “Sinqerisht nuk e kam njohur atë djalë, kur filloi të […]

Perks: Shëndetësia dhe arsimi në Maqedoni janë në gjendje të vështirë

Ai thotë se qeveria ka ndërmarrë disa hapa në drejtim të reformave, por se nevojitet kohë për të parë rezultatet. Shefi i OSBE-së në Maqedoni Benjamin Perks në intervistë për televizioni “1Tv” tha se beson se nevojiten reforma në vend për të parandaluar përkeqësimin e arsimit dhe shëndetësisë në vend. “Ne jemi të shqetësuar për […]

Ligji për gjuhën shqipe edhe në Gazetën zyrtare, konfirmon kryeparlamentari Xhaferi

Ligji për përdorimin e gjuhëve ku bën pjesë edhe përdorimi i gjuhës shqipe, tashmë është bërë publik edhe në Gazetën zyrtare. Kështu e konfirmon edhe kryeparlamentari Talat Xhaferi i cili përmes një statusi në rrjetin social facebook bën të ditur se tashmë ligji është publikuar edhe në Gazetën zyrtare edhe pse ishte paralajmëruar se ky […]

Thënia “besoni instinktit” është një mit

Kur vjen puna te marrja e vendimeve të vështira, ata zëra në kokat tona gabojnë më shpesh se sa kanë të drejtë. Themeluesit janë njerëz të vështirë. Ata kanë tendenca të mbështeten në gjykimin e tyre, dhe ndoshta në këshillën e një ose dy njerëzve të brendshëm. Është pothuajse e pamundur që të hyni në […]