Bekteshi: Një ekonomi e vogël nuk mund të mbajë zgjedhje çdo vit

Një ekonomi e vogël si Republika e Maqedonisë nuk mund të mbajë zgjedhje çdo vit, por ai është vendim politik, porositi sot ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi. “Dispozitat tona ligjore tregojnë se disa projekte gjatë fushatës, por edhe nga dita kur shpallen zgjedhjet nuk mund të zbatohen. Duke e marrë parasysh se në vitin 2018 […]

37 vite pa Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën, akademi përkujtimore në Shtutgart

Të shtunën në Shtutgart do të mbahet Akademi përkujtimore kushtuar 37 vjetorit të atentatit ndaj vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zekës. Academia organizohet nga Shoqata Kulturore Shqiptare “Kadri Zeka” në bashkëpunim me Klubin Kulturor Sportiv “Bardhosh Gërvalla”. Njëkohësisht do të mbahet edhe orë letrare kushtuar jetës dhe veprës së tyre. Akademia do të […]

Kançeska-Milevska: Kam votuar me dëshirë, nuk kam asnjë pazar me Zaevin

Rasti i drejtuar nga PSP-ja “Tenderët”, do të vazhdojë sot në Gjykatën Penale. Në këtë proces gjyqësor e akuzuara e parë është ish-ministrja e Kulturës, Elizabeta Kançeska-Milevska, e cila dyshohet për keqpërdorime në tenderin për punët ndërtimore në Muzeun e VMRO-së, i cili ka qenë pjesë e projektit “Shkupi 2014”. Sipas aktakuzës, një pjesë e […]

U realizua edhe një ëndërr

Fill pas aprovimit të ndryshimeve kushtetuese, një gëzim dhe kënaqësi tjetër po përjeton populli ynë. Ëndra e kahmotshme, përpjekja jonë e vazhdueshme, synimi i gjeneratave dhe qëllimi gjithëpopullor u realizua. Gjuha shqipe prej sot u bë gjuhë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Urime, urime, urime, e gëzofshim për jetë e mot të gjithë bashkë. Kjo […]

Tërmeti 4.6 ballë, tronditi Italinë

Italia veri-lindore u trondit nga një lëkundje sizmike e shkallës 4.6 ballë. Instituti italian i gjeofizikës informon se tërmeti është regjistruar rreth orës 00.03 minuta të datës 15 janar me epiqendër në Ravena, shkruan ANSA. Lëkundja sizmike pati thellësi 11 km. Tërmeti u ndje në të gjithë pjesën lindore të shtetit italian.

Drejtori i “GAZETËS ZYRTARE”: Pse e nënshkrova Ligjin për gjuhët?

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Gazeta Zyrtare”, Martin Kostovski ka theksuar se ka nënshkruar Ligjin për Gjuhët dhe se nuk ndjehet aspak përgjegjës për vendimin e tij, pasi që mbrëmë VMRO-DPMNE tha se ai do të përballet me burg.  Ligji u nënshkrua vetëm nga kryeparlamentari Talat Xhaferi dhe jo nga presidenti I vendit Gjorgje Ivanov, gjë […]

Botohet në Gazetën zyrtare Ligji për gjuhën shqipe (Dokument)

Kryetari i Kuvendit mbrëmë ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit është  dërguar në Gazetën Zyrtare sot është botuar ku menjëherë do të hyjë fuqi. Informacionin e kanë konfirmuar për Alsat nga Gazeta Zyrtare dhe nga Kuvendi. Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi dje në orët e pasditës ka dërguar Ligjin në Gazetën […]

Katari do të diskutojë me bllokun e udhëhequr saudit “pa parakushte”

Ministri i Punëve të Jashtme i Katarit, Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, ka shprehur gatishmërinë e vendit të tij për të diskutuar “pa parakushte” mbi mënyrat e mundshme të zgjidhjes së krizës së vazhdueshme në marrëdhëniet ndër-arabe, e cila shpërtheu në vitin 2017. Sipas mediave lokale, Al Thani komentet i bëri në Doha […]

Ministrja Hoxha kujton Reçakun, vendin ku u bë krim kundër njerëzimit

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, në përvjetorin e 21-të, të Masakrës së reçakut, ka vënë në pah se “Reçaku ishte shteg nga doli mesazhi i cili ka bashkuar opinionin botëror për vërtetësinë e sakrificës mbinjerëzore”. Ministrja Hoxha ka shprehur respekt dhe solidaritet për të gjithë ata që ishin të prekur nga kjo tragjedi e […]