Arta Dade: Propozimi i Cakajt, i gabuar

Ish-ministrja e Jashtme, Arta Dade e ftuar në emisionin “A Show” ka komentuar mosdekretimin e Gent Cakajt në krye të ministrisë së Jashtme. Dade teksa e komentoi Cakajn si të panjohur, nuk kurseu as batutat “përderisa është kaq i mirë pse nuk ia cojmë Kosovës”. “Sinqerisht nuk e kam njohur atë djalë, kur filloi të […]

Perks: Shëndetësia dhe arsimi në Maqedoni janë në gjendje të vështirë

Ai thotë se qeveria ka ndërmarrë disa hapa në drejtim të reformave, por se nevojitet kohë për të parë rezultatet. Shefi i OSBE-së në Maqedoni Benjamin Perks në intervistë për televizioni “1Tv” tha se beson se nevojiten reforma në vend për të parandaluar përkeqësimin e arsimit dhe shëndetësisë në vend. “Ne jemi të shqetësuar për […]

Ligji për gjuhën shqipe edhe në Gazetën zyrtare, konfirmon kryeparlamentari Xhaferi

Ligji për përdorimin e gjuhëve ku bën pjesë edhe përdorimi i gjuhës shqipe, tashmë është bërë publik edhe në Gazetën zyrtare. Kështu e konfirmon edhe kryeparlamentari Talat Xhaferi i cili përmes një statusi në rrjetin social facebook bën të ditur se tashmë ligji është publikuar edhe në Gazetën zyrtare edhe pse ishte paralajmëruar se ky […]

Thënia “besoni instinktit” është një mit

Kur vjen puna te marrja e vendimeve të vështira, ata zëra në kokat tona gabojnë më shpesh se sa kanë të drejtë. Themeluesit janë njerëz të vështirë. Ata kanë tendenca të mbështeten në gjykimin e tyre, dhe ndoshta në këshillën e një ose dy njerëzve të brendshëm. Është pothuajse e pamundur që të hyni në […]

Vëllai i Oliver Ivanoviqit s’e përjashton përfshirjen e Radoiçiqit në vrasje

Mirosllav Ivanoviq, vëllai i liderit të vrarë serb të Kosovës, Oliver Ivanoviq, ka thënë sot se nuk ka ndonjë informatë të besueshme se në vrasjen apo përgatitjen për vrasje ka qenë i përfshirë Millan Radoiçiqi, por se nuk e përjashton përfshirjen e tij. Mirosllavi ka thënë në “TV Vojvodina” se edhe Prishtina edhe Beogradi kanë […]

Nisma për bashkimin e Mitrovicës, Pacolli i del krah Bahtirit

Ministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka thënë se e përkrah iniciativën e kryetarit të Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri për bashkimin e Mitrovicës. “Besoj që askush nuk është kundër nismave qytetare, të bazuara në kushtetutë dhe ligj, për më tepër kur këto janë një mekanizëm për ushtrimin e sovranitetit i cili […]

Franca përshëndetë miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

Franca e përshëndet votën përfundimtare mbi ndryshimet kushtetuese më 11 janar nga Kuvendi i Maqedonisë dhe vlerëson se bëhet fjalë për një fazë e rëndësishme për hyrjen në fuqi të marrëveshjes së Prespës, e cila duhet t’i jep fund kontestit me Greqinë. “Franca e përshëndet votën përfundimtare për ndryshimet kushtetuese më 11 janar 2019 nga […]

Afati i fundit kur qytetarët e Maqedonisë do të duhet të ndryshojnë dokumentet personale me emrin e ri të shtetit

Emri i ri i Maqedonisë do të shoqërohet edhe me shpenzime të reja për qytetarët. Pas ratifikimit të marrëveshjes së Prespës nga ana e parlamentit Grek qytetarët e Maqedonisë së Veriut, do të duhet t’i ndryshojnë dokumentet materiale të administratës shtetërore, dokumentet për përdorim të brendshëm dhe dokumentet për përdorim të jashtëm. Nëse llogarisim, vetëm […]

“Formatimi” i Qeverisë, nuk diskutohet nga partnerët qeveritarë

Partnerët e koalicionit akoma nuk kanë diskutuar për rifreskimin e kabinetit qeveritar, edhe pse një gjë e tillë u përmend si mundësi pas ndryshimeve kushtetuese. Në Qeveri thonë se kjo çështje ende nuk është hapur për diskutim. Nuk përjashtojnë mundësinë e ndryshimeve të disa posteve ministrore, por thonë se kjo gjë ju takon partnerëve të […]