Ministrja Hoxha kujton Reçakun, vendin ku u bë krim kundër njerëzimit

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, në përvjetorin e 21-të, të Masakrës së reçakut, ka vënë në pah se “Reçaku ishte shteg nga doli mesazhi i cili ka bashkuar opinionin botëror për vërtetësinë e sakrificës mbinjerëzore”. Ministrja Hoxha ka shprehur respekt dhe solidaritet për të gjithë ata që ishin të prekur nga kjo tragjedi e […]

Masakra në Reçak, si regjimi serb vrau 45 shqiptarë, drejtësia akoma larg

Më datë 15 janar 1999, regjimi serb vrau e masakroi 45 shqiptarë, e se mes tyre ishte edhe një grua. Të gjithë viktimat ishin civilë, të paarmatosur. Kanë kaluar 20 vjet nga kjo ngjarje, e cila u transmetua në bujë edhe në media ndërkombëtare, e se drejtësia mungon. Masakra e Reçakut ishte një tjetër shenjë […]

Kamenos: Do të bllokojmë Marrëveshjen e Prespës

Me të gjitha mundësitë që i jep Kushtetuta do të luftoj që qeveria të mos e marrë besimin, sepse kjo ka të bëj me Marrëveshjen e Prespës dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi, brenda dhe jashtë Parlamentit për ta bllokuar ratifikimin e Marrëveshjes, tha lideri i Grekëve të pavarur, Panos Kamenos në një intervistë […]

Ligji për Gjuhët, si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe (Dokument)

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dje pasdite ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit u dërgua në Gazetën Zyrtare dhe  pas shpalljes në Gazetën Zyrtare menjëherë hyn në fuqi. Ky Ligj kryesisht ka të bëjë me avancimin dhe përdorimin më të gjërë zyrtar të gjuhës shqipe, si gjuhë e dytë zyrtare në […]

Si do zbatohet gjuha shqipe nëpër institucione

Zbatimi në praktikë i ligjit për gjuhët do të bëhet nga dy institucione, Agjencia për zbatimin e gjuhëve që e flasin së paku 20 për qind e qytetarëve të Maqedonisë, të përbërë nga përkthyes të autorizuar gjyqësor, linguist, filozof të diplomuar në gjuhën shqipe si dhe lektorë të licencuar. Ata do të udhëhiqen nga drejtori […]

Ahmeti: S’kam parë askënd nga UÇK-ja të ketë dhënë urdhra të turpshëm

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka thënë se në Kosovë opinioni duhet të dijë që çfarëdo marrëveshje që mund të arrihet mes dy shteteve, përfshihen kompromise që s’do të kënaqin të gjithë. Ahmeti ka folur lidhur me procesin e arritjes së marrëveshjes historike Maqedoni – Greqi, që shpiu në ndryshimet kushtetuese duke […]

Dita e parë e debatit për votëbesimin e Qeverisë Cipras

Sot në Parlamentin grek fillon debati rreth votëbesimin e Qeverisë, me kërkesë të kryeministrit Aleksis Cipras, i cili do të përfundojë të mërkurën në mbrëmje me një votëbesimi. Është paraparë që debati të hapet dhe të mbyllet nga kryeministri grek, dhe gjithashtu duhet të drejtohen edhe krerët e partive politike. Ky hap pason largimin e […]

Ministri Bekteshi pas hyrjes në fuqi të ligjit për gjuhët: Hapërojmë përpara!

Ministri i Ekonomisë së Qeverisë së Maqedonisë Veriore, Kreshnik Bekteshi, ka theksuar rëndësinë e hyrjes në fuqi të ligjit për përdorimin e gjuhëve. Z. Bekteshi, me këtë rast ka vënë në dukje se “përmes përkushtimit, përgjegjësisë në punë po kthejmë shtetin në rrugë të drejtë, në rrugën e bashkëpunimit, miqësisë, përparimit dhe në rrugën e […]

400 mijë euro për paga të aeroportit jofunksional

Gjatë tre vjetëve të fundit për pagesa të menaxhmentit, të bordit, por edhe të disa punëtorëve të angazhuar për Aeroportin jofunksional të Gjakovës nga buxheti i shtetit janë shpenzuar hiç më pak se 382 mijë euro. Vetëm gjatë vitit 2016 për kompensime të anëtarëve të bordit dhe të komisioneve të auditimit u shpenzuan 41,200 euro. […]