Si do zbatohet gjuha shqipe nëpër institucione

Zbatimi në praktikë i ligjit për gjuhët do të bëhet nga dy institucione, Agjencia për zbatimin e gjuhëve që e flasin së paku 20 për qind e qytetarëve të Maqedonisë, të përbërë nga përkthyes të autorizuar gjyqësor, linguist, filozof të diplomuar në gjuhën shqipe si dhe lektorë të licencuar. Ata do të udhëhiqen nga drejtori […]

Ahmeti: S’kam parë askënd nga UÇK-ja të ketë dhënë urdhra të turpshëm

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka thënë se në Kosovë opinioni duhet të dijë që çfarëdo marrëveshje që mund të arrihet mes dy shteteve, përfshihen kompromise që s’do të kënaqin të gjithë. Ahmeti ka folur lidhur me procesin e arritjes së marrëveshjes historike Maqedoni – Greqi, që shpiu në ndryshimet kushtetuese duke […]

Dita e parë e debatit për votëbesimin e Qeverisë Cipras

Sot në Parlamentin grek fillon debati rreth votëbesimin e Qeverisë, me kërkesë të kryeministrit Aleksis Cipras, i cili do të përfundojë të mërkurën në mbrëmje me një votëbesimi. Është paraparë që debati të hapet dhe të mbyllet nga kryeministri grek, dhe gjithashtu duhet të drejtohen edhe krerët e partive politike. Ky hap pason largimin e […]

Ministri Bekteshi pas hyrjes në fuqi të ligjit për gjuhët: Hapërojmë përpara!

Ministri i Ekonomisë së Qeverisë së Maqedonisë Veriore, Kreshnik Bekteshi, ka theksuar rëndësinë e hyrjes në fuqi të ligjit për përdorimin e gjuhëve. Z. Bekteshi, me këtë rast ka vënë në dukje se “përmes përkushtimit, përgjegjësisë në punë po kthejmë shtetin në rrugë të drejtë, në rrugën e bashkëpunimit, miqësisë, përparimit dhe në rrugën e […]

400 mijë euro për paga të aeroportit jofunksional

Gjatë tre vjetëve të fundit për pagesa të menaxhmentit, të bordit, por edhe të disa punëtorëve të angazhuar për Aeroportin jofunksional të Gjakovës nga buxheti i shtetit janë shpenzuar hiç më pak se 382 mijë euro. Vetëm gjatë vitit 2016 për kompensime të anëtarëve të bordit dhe të komisioneve të auditimit u shpenzuan 41,200 euro. […]

Lansoi këngën e re, por ja një detaj që ju ka humbur (Video)

Kreativiteti i të rinjëve në fusha të ndryshme nuk ka fund, ky kreativitet po e përcjell edhe artisten tashme të njohur Valëza Zogaj. E njohur me projekrin “Nese ti” duke vazhduar me baladën “thirrje” e cila ishte e përzier me elektro pati sukses ashtu sikur projekti i parë. Po krijimtaria e saj veç sa u […]

Çartet VMRO-ja, zyrtarizimi i gjuhës shqipe vepër penale

Menjëherë pas njoftimit për shpalljen zyrtare të ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni ka ardhur një reagim i çmendur i partisë opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE. “Paralajmërojmë drejtorin e Gazetës Zyrtare, Martin Kostovski se shpallja e Ligjit për gjuhët në Gazetën Zyrtare është vepër penale për të cilën shkohet në burg dhe të cilën e bartë drejtori […]

Ramiz Lladrovci uron Talat Xhaferin për gjuhën shqipe

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka uruar kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferin me rastin e publikimit në Gazetën zyrtare, Ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe, duke theksuar “Gjuha jonë e bukur dhe e lashtë, nuk do të ketë kufizime në përdorim”. Z. Lladrovci po ashtu thekson se “puna Juaj këmbëngulëse, atdhetarizmi Juaj për […]

Bujar Osmani: Nga nesër ministrat në qeveri flasin shqip (Video)

Zv.Kryeministri i Maqedonisë Bujar Osmani ishte mysafir në emisionin “Click Plus” në TV21 Osmani deklaroi se Ligji për Gjuhët është nënshkruar nga kryeparlamentari Talat Xhaferi, dhe tashmë është dërguar në Gazetën zyrtare. Gazeta zyrtare pritet të publikohet sonte ose nesër, dhe me ligj përveç gjuhës maqedonase, gjuha shqipe do të bëhet zyrtare. Do të aplikohet […]

Pirja e duhanit mund të shkaktojë diabet

Pirja e duhanit mund të shkaktojë diabet. Në të vërtetë, duhanpirësit kanë një rrezik 30-40% më të madh të zhvillimit të sëmundjes sesa joduhanpirësit dhe sa më i lartë numri i cigareve të tymosura në ditë, aq më i madh është rreziku për t’u bërë diabetik. ”Për më tepër, duhanpirësit me diabet kanë një menaxhim […]