Sllovenia e mbështet Maqedoninë në procesin e integrimit të saj në NATO

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, është takuar sot me ministrin e Mbrojtjes të Sllovenisë, Karl Erjavec, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Maqedoni. Në takim mes dy ministrave dhe delegacioneve të të dy vendeve, janë konstatuar marrëdhëniet e mira mes dy shteteve, ndërsa është diskutuar edhe për mundësinë e përfoprcimit të bashkëpunimit në […]

Gruevski e ka tërhequr padinë për shpifje kundër Zaevit që fillimisht kërkonte 500.000 euro

Sot nuk është mbajtur seanca gjyqësore për padinë për shpifje dhe ofendim i arratisuri, Nikolla Gruevski kundër kryeministrit Zoran Zaev. Arsye për këtë është se Gruevski nëpërmjet avokatit në ndërkohë e ka tërhequr padinë kundër Zaevit për deklaratën e tij në rastin “Banka e Maqedonisë”. Nga Gjykata Themelore Shkupi 2 për “Makfax” thonë: “Paditësi nëpëmrjet […]

Presidentët e kontestuar dhe partiakisht të ‘kontaminuar’

Disa arritën t’i përfundojnë edhe nga dy mandate, e disa e udhëhoqën shtetin vetëm në një mandat pesëvjeçar, kurse kryetari Boris Trajkovski, e filloi, por për shkak të rrethanave tragjike, nuk e përfundoi udhëheqjen e shtetit. Nga zgjedhjet e para presidenciale në vend deri më tani, në krye të shtetit qëndruan katër veta. Disa prej […]

Fillojnë procedurat për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës

Autoritetet greke sot pasdite pritet të shqyrtojnë propozim-ligjin për ratifikimin dhe hyrjen në fuqi të Marrëveshjes së Prespës.  Kryetari i Kuvendit, Nikos Vucis, paraprakisht do të mbajë takim me nënkryetarët që të caktohet procedura parlamentare, gjegjësisht sa mbledhje do të mbajë komisioni dhe kur do të caktohet seanca plenare. Propozim-ligji gjatë fundjavës u dorëzua në […]

Shefi i Byrosë së Gardës Kombëtare të SHBA-së për vizitë në Maqedoni

Shefi i Byrosë së Gardës Kombëtare të SHBA-së, gjeneral Xhozef Lengiel sot është për vizitë në Republikën e Maqedonisë. Gjenerali Lengiel, siç kumtoi Ministria e Mbrojtjes, do të takohet me ministren e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska dhe me shefin e Shtatmadhorisë së ARM-së, gjeneral – majorin Vasko Gjurçinovskin.

Zhbogar pret që Marrëveshja për emrin të kalojë pa problem në Parlamentin grek

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Samuel Zhbogar në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se është optimist se Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit, e njohur si Marrëveshja e Prespës, do të kalojë pa problem edhe në Parlamentin grek. “Ajo që shikoj është përkushtimi te kryeministri grek (Alexis Tsipras) […]

Shkupi më 1919: Zero për qind maqedonas, 81.31 për qind e popullsisë shqiptarë

Shkupi dhe rrethina e tij i takojnë territorit të Dardanisë antike, përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike. Në dy dekadat e fundit të shekullit XIX, deri në vitin 1912, Shkupi ushtroi funksionin – statusin e kryeqytetit administrativ përbrenda një territori prej 32.000 kilometrave në katrorë të Vilajetit të Kosovës. Pas pushtimit dhe aneksimit serb të […]

Kadriu: Ivanov shkeli Kushtetutën me atë që nuk e firmosi ligjin e gjuhëve

Osman Kadriu, anëtar i Gjykatës Kushtetuese në një prononcim për Radio Europa e Lirë ka dhënë vlerësimin e tij si profesor i së Drejtës Kushtetuese, mbi debatin se kush e ka shkelur Kushtetutën në procesin e miratimit të ligjit të gjuhëve. Ai theskon se kreu i shtetit është ai që ka shkelur Kushtetutën, me mosnënshkrimin […]

Sergey Lavrov dyshon nëse ndryshimi i emrit të Maqedonisë është legjitim

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, e ka vënë në pikëpyetje nëse marrëveshja midis Greqisë dhe Maqedonisë për t’i ndryshuar emrin kësaj të fundit ishte legjitime. Ai ka thënë se procesi i ndryshimit të emrit mund të jetë vetëm një taktikë e Shteteve të Bashkuara për t’i shtyrë vendet e Ballkanit që t’i bashkohen NATO-s […]

Ministri Bekteshi vendosë tabelat edhe në gjuhën shqipe

Edhe ministria e ekonomisë që drejton ministri Kreshnik Bekteshi sipas dispozitave ligjore, përksaj gjuhës maqedonase, ka vendosur tabelë edhe në gjuhën shqipe. Pas nënshkrimit të Ligjit për Gjuhët, sot në mëngjes ka nis vënja e tabelave gjithandej nëpër institucione të vendit. Edhe Ministria e ekonomisë në hyrje të objektit të saj kishte vendosur tabelën në […]