Shqiptar Oseku: Qe katër vjet Serbia investon në hoxhallarët e Luginës

Aktivisti Shqiptar Oseku ka reaguar pas debatit që po bëhet pas videos së publikuar ku një mësuese nga Lugina e Preshevës shfaqet me burka duke i mësuar fëmijët.

Oseku thotë se nuk duhet të habitemi nga mësuesja me nikab në Luginën e Preshevës pasi sipas tij ka katër vjet që Serbia ka hapur shkollat shqiptare atje për hoxhallarë.

“Mos luani te habiturin nga mësuesja me nikab në Luginë të Preshevës. Ka katër vjet që Serbia ka hapur shkollat shqiptare atje për hoxhallarë. Hoxhallarë të cilët paguhen nga myftinia e Serbisë. E cila punon me fonde nga shteti serb”, thotë Oseku.

Ai thekson se edhe televizioni publik i Kosovës, RTK, ka pasur një reportazh për shkollat në Luginën e Preshevës.

“Unë për këtë kam shkruar. Edhe RTK kishte asokohe një reportazh televiziv për atë vendim. Pra ka qenë ka qenë në tv. Më kujtohen si sot skenat e asaj reportazhe, nga shkollat në Luginë. Serbia nuk mbante orë të shqipes me motivim se s’kish mësues të kualifikuar, por s’u pranonte diplomat mësuesve nga Kosova e Shqipëria, as pergadiste mesues vete ne Serbi”, thotë Oseku.

Oseku shton se Serbia hapte shkollat për hoxhallarë që të mbajnë ore plotësuese të fesë ndërkaq shton se kualifikimi i hoxhallarëve s’ishte aq i rëndësishëm.

“Bilës prindërit ankoheshin se u bëhen presione që të çojnë fëmijët në ”edukate fetare”. Kjo politike pra ka katër vjet që vazhdon. Asokohe kreu i myftinisë së Serbisë, Mustafa Zukorlic, ne intervista vetëquhej ”patriot serb i fesë myslimane”, e lobonte zellshëm nëpër arabistan kundër njohjes së Kosovës. Kreu i sotshëm i myftinisë së Serbisë lufton që të ndalet ”albanizacija” në Sanxhak”, thotë Oseku.

Ai thekson se nikabi nuk mpi papritur nëpër shkolla. Oseku thotë tash e katër vite ka qenë aty dhe nuk ka reaguar askush.

“Callma është aty tash katër vjet. Të gjithë e keni ditur. Askush s’ka reaguar. Disa pse jeni të paguar nga Serbia, tjerë pse ju ka andja votën e arnauteve: myslimanëve shqipfolës. Tash tallni bythën me ne, sikur qenkët të shokuar. Mos na fyeni inteligjencën, ju lutem”, ka thënë ai.

Hoxha nga Peja, Drilon Gashi, po thotë se burka duhet të ndalohet sepse është adet arab dhe se nuk është rit fetar. Sipas hoxhës, nuk ka ajet kuranor apo hadith që urdhëron diçka të tillë.

Ky reagim i hoxhës erdhi pas lajmit që u publikua nga Gazeta Express se si një grua në Luginën e Preshevës po u ligjëron fëmijëve e veshur me burkë.

“Burka nuk është urdhër as kuranor dhe as fjalë e profetit Muhamed. Më shumë është adet arab që është futur në fe dhe tash po konsiderohet si rit fetar”, ka thënë hoxha Drilon Gashi për Gazetën Express.

Ndërsa lidhur me rastin e mësueses që po iu ligjëron fëmijëve të moshës 6-9 vjeç, hoxha Drilon Gashi tha se kjo është e paarsyeshme pasi para fëmijëve nuk obligohet as shamia e lëre më burka.

“Veshja e burkës në klasë është më e arsyeshme me u ndalu. Kjo sepse nxënësi kur e sheh mësuesen me burkë, ai mund të frikësohet. Madje para fëmijëve nuk është e obliguar as shamia, e lëre më burka”, është shprehur hoxha Drilon Gashi.

Mbulimi i tërësishëm i fytyrës nuk mund të përligjet me norma fetare. Kështu ka thënë edhe profesori i Fakultetit të Studimeve Islame, Xhabir Hamiti.

Duke interpretuar Kuranin, ai ka thënë se me Librin e Shenjtë fytyra e njeriut është pa burkë.

“Njeriu është i lirë të vishet si të dojë, por mbulimi i tërsishëm i fytyrës nuk mund të përligjet me norma fetare. Mbulimi i plotë i fytyrës është një prodhim i grupeve dhe shoqërive të caktuara, si rezultat, kryesisht i injorancës fanatizmit, konservatizimit dhe interpretimit ideologjik sektar”, ka shkruar ai në Facebook.

“Sipas Kuranit, fytyra e njeriut edhe në këtë botë, edhe në botën tjetër është – pa peçe, burka, pa ferexhe, pa nikabe. Ajo është e lartësuar estetikisht, si e tillë është e zbuluar, sepse në të janë shqisat më të rëndësishme”komunikuese” të qenies njerëzore: sytë, veshët, hunda, goja etj.”, ka theksuar Hamiti.

“Fytyra e njeriut në Kuran përmendet në raportin moral dhe emocional si pjesë shprehimisht shpirtërore e trupit të njeriut. (Me shpinë nuk mund të qeshim ose të mrrolemi! As me bark, as me gjoks, nuk qeshemi/murrëtohemi, etj.!) Vetëm në fytyrë shpërfaqet fuqishëm gëzimi, shendi e hareja, por edhe pikëllimi, mjerimi, depresioni, melankolia dhe zia”, ka shkruar ai.

“Religjionet semite, as cilatdo fe të tjera të botës nuk e lidhin konceptin e lakuriqësisë me fytyrën e njeriut. Në Kuran dhe hadith fytyra e njeriut nuk trajtohet asgjëkundi si pjesë e trupit që është “lakuriq” ose “cullak”!”, ka thënë Hamiti.

Gazeta Express sot ka raportuar se një mësuese me burkë (mbulimi i tërësishëm i fytyrës me përjashtim të syve) ka vendosur t’i mësojë disa fëmijë të moshave 6-9 vjeç. Një veshje e tillë është ndaluar në shumicën e vendeve të BE’së të përdoret në rrugë, në Luginën e Preshevës, një grua e tillë lejohet të mbajë mësim para fëmijëve.

Austria, Danimarka, Franca, Belgjika, Bullgaria, Holanda janë vetëm disa prej vendeve të BE’së që e kanë ndaluar përdorimin e burkas (veshje e kulturës arabe e mbulimit të fytyrës dhe trupit).

Madje, në Gjermani është ndaluar mësueseve të japin mësim nëse kanë veshje të tilla arabe.

Por, në Luginën e Preshevës, e kanë gjetur një mësuese me burkë për t’i mësuar fëmijët.

E njëjta u ka mbajtur ligjërata mësuesve për çështje fetare të besimit islam.

Në Kosovë ka pasur një debat lidhur me këtë veshje arabe derisa Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të njeriu ka kërkuar të ndalohet një veshje e tillë me ligj.

Disa ekstremistë fetarë të linjës së Fuad Ramiqit kanë përkrahur vajzat dhe gratë që bartin burka dhe të njëjtat të lejohen edhe të japin mësim nëpër shkollat publike në Kosovë.

Megjithëkëtë, filozofi Blerim Latifi ka shkruar se burka ka një origjinë reale, dëshirën shoviniste të burrave për të ushtruar kontroll ndaj grave, dhe interpretimet e tjera janë përralla klasike.

“Burka ka veç një origjinë reale: dëshirën shoviniste të burrave për të ushtruar kontrollin total mbi jetën e grave dhe për t’i trajtuar ato si pronë të tyre private. Interpretimet tjera janë variante të përrallave klasike!”, ka shkruar Blerim Latifi.

Edhe profesori i UP’së, Milazim Krasniqi, kishte shpjeguar se burka s’ka të bëjë fare as me islam dhe as me shqiptar.

“Burka ka të bëjë me veshjen paraislame të banorëve të shkretëtirës, si pjesë e mbrojtjes nga stuhia ranore. Pra, faktikisht nuk ka të bëjë me islamin po me njerëz që jetojnë në ato hapësira dhe në kushte ekstreme të motit. Fatkeqësisht, ia kanë ndajmbathur fesë, por nuk është pjesë e saj”, kishte thënë Krasniqi për Express.

Kënga më e re nga Nikollë Berisha do tju emocionojë të gjithëve

“Jeta e saj” kështu quhet projekti më i ri muzikor ardhur nga artisti Nikollë Berisha. Kënga është shkruar nga vetë këngëtari dhe është mjaft prekëse dedikuar kushërirës së tij të ndjerë. Orkestrimi është realizuar nga Demir Basha me producent Emanuel Lleshaj, ia vlen ta dëgjoni e të emocionoheni me këtë këngë e cila që në orët e para të publikimit në Youtube ka nisur të dëgjohet mjaft. Mësojmë se artisti ka nisur të përgaditet për eventin e 20 vjetorit të dasmës së tij që do ta organizojë në Gjakovë më 21 korrik.

Kenan Murseli përfaqëson Zvicrën në ‘Mister Global’

Fituesi i vendit të parë në Miss&Mister Swisse Francophone, shqiptari Kenan Murseli po vazhdon me sukseset e tij në fushën e modës dhe spektakleve pasiqë tashmë ka marrë të drejtën për të përfaqësuar shtetin zviceran në spektaklin e bukurisë Mister Global. Ky eveniment mbahet në Bangkok të Tajlandës prej 12 deri më 26 shtator kur është dhe finalja e spektaklit, ndërkohë që marin pjesë mbi 40 shtete të botës kurse Kenani përfaqëson Zvicrën.

Rexhi vjen me ‘Pina’

Një këngë verore dhe mjaft e punuar në mënyrë profesionale vjen nga këngëtari i ri Rexhi i cili e ka titulluar këtë këngë ‘Pina’ duke e sjellë si projekt të ri në tregun muzikor shqiptarë. Rexhi, ndonëse i ri është futur në skenën muzikore për të risjellë shumë risi dhe nuk do të ndalet me kaq pasiqë ka synim të vazhdojë në realizimin e projekteve muzikore. E për të dëgjuar këngën e tij më të re klikoni në vazhdim:

Nga Dj në reper, Zyzz vjen me ‘Op en neer’

Azdren Mulaj i njohur me emer artistik Dj. Zyzz është nga Strellci i Deçanit por i lindur dhe rritur ne Zvicër, ka filluar të meret me muzikë qysh si 14 vjeçarë pra si Dj dhe brenda pak kohe ka arritur të jetë performues në top clube të Zvicrës. Një nga clubet është dhe e mirënjohura Rinora 4, vend i njohur tashmë nga i tërë globi pasi që aty performojnë përpos gjithë mega artistëve shqiptarë edhe këngëtarë nga e gjithë bota. Muzikën si këngëtarë Zyzz e bën pasiqë e ka në zemër artin muzikorë. Ai ka filluar para 2 viteve edhe si rap artist. Zyzz ka disa projekte edhe me rap artistin tjetër Pharao ku te dy këta kanë një stil mjaft unik që nuk e ka asnjë nga raperët tjerë. Ky eshtë projekti më i ri nga Zyzz ku së shpejti pritet të sjellë edhe shumë projekte tjera artistike. Zyzz ka filluar të bisedoj edhe me disa nga producentet më me emer ne Kosovë dhe Shqiperi ku shumë shpejtë do sjell projekte made in Albania.

Samuela nuk ndalet; Gati projekti me titull “Dashni”

Brune, simpatike dhe me një zë të veçantë, këngëtarja Samuela  duket se i ka projektet gati. Pas publikimit të bashkëpunimit të saj me këngëtarin kosovar Hakif Krasniqi “Lamtumire” ajo nuk është ndalur.

Shumë shpejt ajo do sjellë edhe projektin e ri me titull “Dashni” nën kompozimin e të mirënjohurit Alban Arifi dhe klip do të realizohet me një nga kompanitë e videoklipeve të njohura në vend.  Ajo ka edhe një tjetër projekt në duar të cilin na e ka mbajtur suprizë edhe zhanrin edhe titullin e saj. Ndërkohë presim klipin e ri të Samuelës dëgjoni edhe pak baladën e saj më të fundit “Lamtumirë”:

https://www.youtube.com/watch?v=lWU8nrJy1nI

Eva Pasha: Është lumturi kur publiku mes duartrokitjesh bërtet emrin tënd!

Eva Pasha është modelja simpatike që doli në 6 vajzat më të mira në konkursin e bukurisë “Miss Universe 2019”. Eva ka mjaft foto të bukura, linja modeleje dhe fare mirë e mban titullin ndër më të mirat e Miss Universe sepse është e tillë. Flasim pak më shumë me Evën dhe zbulojmë dëshirat, pasionin për këtë fushë e shumë e shumë gjëra të tjera të bukura!

 

-Eva, ti dola në Top 6 më të mirat në konkursin e bukurisë “Miss Universe Albania 2019”. Ç’do të thotë kjo për ty?

Kur u futa në këtë konkurs pritshmëritë e mia ishin të mëdha pasi jam një vajzë me shumë vetëbesim, dhe te dalësh në Top 6 nga 20 vajzat që marrin pjesë është një kënaqësi e madhe dhe unë jam shumë e lumtur që arrita deri këtu se nuk dola vetëm në top 6 por mora dhe bursë tek UET dhe mbi të gjitha mora dashurinë e gjithë publikut. Është lumturi kur publiku mes duartrokitjesh bërtet emrin tënd.

-Sa e bukur ndihesh brenda vetes?

– Ndihem përdërisa mora pjese në një konkurs vetëbesimi.Unë jam gjithmonë me idenë që çdo femër duhet të ndihet e bukur.

-Vazhdojnë të të shoqërojnë emocionet e mbrëmjes së Miss Universe?

– Ka kaluar gati një muaj në fakt që nga nata finale, por kur shikoj foto apo momente nga ajo skenë akoma ndjej emocionin e asaj nate, por jo vetëm, ndjej një nostalgji për gjithë rrugëtimin tim në Miss Universe.

-Cilat kanë qenë eksperiencat  e tua të mëparshme në botën e bukurisë?

-Nuk kam pasur asnjë eksperiencë më përpara.

– Kush ka qenë mbështetja kryesore për ty?

–Familja dhe shoqëria kanë qenë mbështetja ime më e madhe. Ata më shtynë të merrja pjesë

Sa të aftë e ndjen veten për t’u paraqitur denjësisht në botën e bukur por të vështirë të modelingut?

-Bota e modelingut është një botë e vështirë sepse rrugës përballesh me vështirësi por nëse ke vetëbesim dhe i ke të qarta qëllimet e tua gjithçka arrihet.

– Besoj se pas pasarelave, ku të gjithëve u duket gjithçka e bukur, ka edhe stres, egoizëm, zilira… Sa e vështirë është t`i përballosh të gjitha këto, duke marrë parasysh që pjesa më e madhe e vajzave e fillojnë këtë eksperiencë shumë herët?

– Unë jam tip shumë pozitiv. Adhuroj punën e të tjerëve, jam fanse e së bukurës.

Kurrë nuk kam pas zili, por di që sot femrat e kanë pak të vështirë të mbështesin njëra-tjetrën por unë gjithmonë shikoj punën time, mundohem gjithmonë të  përmirësoj veten pa humbur atë që më bën unike nga të tjerat.

– Cili është ndryshimi nga modele në miss?

-Tek modelja ka më shumë rëndësi trupi dhe ecja nëpër pasarela, ndërsa tek missi shihen shumë gjëra trupi, bukuria, sharmi, sjellja, edukimi. Janë shumë faktorë që e bëjnë një femër të quhet miss.

– Cilat mendon se janë hapat që duhen ndjekur për të qenë ikonë e modës?

-Të punosh shumë me veten, me linjat, të jesh gjithmonë vetvetja, të ecësh gjithmonë me kohën, të frymëzohesh nga dikush që ka qenë si ty në fillimet e veta.

– Çfarë mund të themi për jetën sentimentale të Evës?

– Këtu preferoj mos të flas shumë(Qesh). Këtë pjesë dua t’a mbaj sa më private.

– Kë konsideron ikona bukurie si femërore, po ashtu edhe mashkullore?

– Gjithmonë e ndjek të bukurën, në Shqipëri adhuroj Adrola Dushin, Angela Martinin ndërsa në botë ka shumë dhe Adriana Lima është një prej tyre. Sa i përket pjesës mashkullore nuk është se kam ndonjë preferencë.

– Vajzat e bukura paragjykohen gjithnjë pikërisht pse janë të bukura. Po ti, ç’mendim ke për vajzat e bukura?

-Është shumë e vërtetë, por dua të them vetëm diçka për këtë gjë duke u bazuar tek missi i këtij viti.Ky kompeticion ishte pasqyrim i lëvizjes feministe pasi na shfaqet një platformë ku mësojme të duam veten, të tregojme se përpos bukurise dhe feminilitetit janë 20 vajza që në jetën e tyre të përditshme janë, motra, bija, mjeke, juriste, vullnetare, biznesmene, të cilat me zeërin e tyre janë të afta të ndryshojnë botën.Prandaj një femër e bukur që arrin diçka me pamjen e saj s’është vetëm një objekt por një femër që ka luftuar shumë. Gjithsesi e rëndësishme është të ecim përpara, njerëzit gjithmonë do kenë diçka për të thënë!

 

 

 

 

“Thuja nanës” nga Lori kënga më hit e momentit

Nuk kanë kaluar shumë orë nga lansimi i projektit më të ri muzikor nga Lori dhe kënga është kthyer në një hit i momentit duke qenë kënga më e dëgjuar. Kënga mban titullin “Thuja nanës” dhe ka mjaft ritëm e ngjyra e një super temë, me tekst nga Aida Baraku, muzikë Armend Rexhepagiqi, orkestrim nga Irkenc Hyka e video punuar nga EMF Creative. Zëri i ëmbël e i pastër i Lorit e bën këtë këngë super të bukur që nëse e dëgjoni një herë do të mbeteni “replay” aty.

“Vjen apet” e me një hit Nitti

Artisti i njohur dhe mjaft unik Nitti sapi ka sjellë projektin më të ri muzikor “Vjen apet”. Kënga ka nisur të pritet mjaft mirë dhe është krijuar nga vetë ai bashkë me Ataa Production. Nitti i cili jeton në Gjermani por me origjinë është nga Kosova përveç se merret me muzikë ai edhe punon më herët ishte menaxher i Versace e tani punon po në këtë profesion në Philipp Plein e që shquhet gjithmonë jo vetëm për fizikun e tij por edhe për super stilin e tij.