“Libri i luftës’ i Nuhi Bytyçit, një dëshmi vërtetësie profesionale

Në kuadër të manifestimit “ Tetova feston nëntorin” është promovuar “Libri i luftës” i gazetarit dhe publicistit nga Kosova, Nuhi Bytyçi. Libri është vlerësuar si një dëshmi autentike mbi rrugëtimin e gjatë dhe të vështirë të popullit shqiptar. Ndërkohë që sponsori kryesor i këtij libri, afaristi dhe mbështetësi i përhershëm i vlerave kulturore kombëtare, Lazim […]

Bizneset e diasporës dhe të huaja vijnë për bashkëpunim me bizneset e Kosovës

Të hënën dhe të martën (25 dhe 26 nëntor) do të mbahet Konventa e Bizneseve të Diasporës dhe të Huaja me qëllim të krijimit të lidhjeve mes bizneseve për të rritur eksportet dhe për të ndihmuar në rritjen ekonomike të Kosovës. Ngjarja dyditore do të mbledhë qindra biznese të diasporës, të huaja dhe të Kosovës […]

Alida mbrëmë ndezi Mançesterin live (Video)

Ylli i muzikës shqipe mbrëmë ka qenë për të performuar në Mançester së bashku me Muharem Ahmetin me të cilin edhe kanë kënduar bashkë. Ndërkohë që në një video të hedhur në rrjetet sociale shihet se si Alida këndon live edhe këngën e Hajredin Pashës e që vokali i saj ndez atmosferën tek shqiptarët atje. […]

Premierë: “Ushtari i lirise“, bashkpunimi ndermjet Bardhe Gega ft Argjend Lloga (Video)

Bardhe Gega tashmë është artiste e afirmuar e muzikes shqiptare , qdo projekt muzikor arri ta shendrroi në hit. Kënga e fundit nga artistja në fjal vjen në bashkpunim me Argjens Lloga. “Ushtari i Liris” është një këng që përciell emocion në qdo tingull. Për tekstin e këngës është përkujdesur Armand Trebicka, muzika & orkestrimi […]

Pas Zaevit, edhe komentuesit e bëjnë rezil Mukin

Kryeministri Zoran Zaev sot sërish ka kundërtshtuar deputetin e LSDM-së, Muhamed Zekirin në lidhje me raportin mes LSDM-së dhe BDI-së.  M“Më BDI-në kemi raporte stabile, falënderim Zotit për lirinë dhe kur kemi mospajtime ato dalin në sipërfaqe. Por kjo është edhe arsyeja që t’i zgjidhim ato probleme, kur ato shfaqen.Ne jemi parti demokratike, unë mburrem, […]

Një yll si El Shqipo, publikon projektin ‘Madame’

Mark Berisha apo i njohur me emrin e artit El Shqipo ka lindur dhe është rritur e madje jeton në Shtutgart të Gjermanisë. Fillimet e tij të para në jetën artistike kanë qenë para 7 viteve përmes një ideje më interesante ku ai ka realizuar një vallëzim në një pinishte (baustelle) me këngën ‘Nuse’. Kjo […]

Për herë të parë në Shqipëri, nënat shtatzëna mund ta shikojnë botën me ngjyra

Prindërimi është një sfidë sa e bukur aq edhe e vështirë, këtë dëgjojmë të thuhet shpesh nga ata që janë bërë tashmë prindër prej disa kohësh. Ndërsa shumë cifte të rinj dëshirojnë të kenë me çdo kusht një fëmijë pa e ditur ende se çfarë i pret më pas. Dhe kur nuk dime se ç’na […]

Zaev kundër nënkryetarit shqiptar të LSDM: Me BDI-në raporte të shkëlqyera

Kryeministri Zoran Zaev është pyetur rreth raporteve me parnertin e koalicionit qeveritarë BDI. Me këtë rast është shprehur se me “integristët” kanë bashkëpunim stabil dhe se kanë sjellë vendime të rëndësishme për shtetin.   “Më BDI-në kemi raporte stabile, falënderim Zotit për lirinë dhe kur kemi mospajtime ato dalin në sipërfaqe. Por kjo është edhe […]

Premierë – “Ani po vjen nusja”, projekti i ri muzikor nga Antigona Hoxha (Video)

Antigona Hoxha quhet këngëtarja e cila ka shkëlqyer në industrinë muzikore shqiptare, si një premtim serioz që i bëhet të ardhmes, duke i thënë se profesionalizmi do të jetë i pranishme si në nivelin artistik ashtu dhe atë të paraqitjes skenike. Me zërin e saj të ëmbël e melankolik ka befasuar në secilin interpretim . […]

Shqipe Kastrati ylli që i reziston kohës, projekti i fundit i saj mjaft i pëlqyer (Video)

Me tekst dhe orkestrim nga Edi Balili dhe tekst nga Valmir Lleshi, këngëtarja e mirënjohur e skenës shqiptare Shqipe Kastrati ka pak kohë që ka hedhur në qarkullim projektin e saj më të ri të titulluar ‘Toka ime’, një këngë e mrekullueshme e finalizuar edhe me video nga D Production, ndërkohë që producent ekzekutiv i […]