Grubi: Është dakorduar Kodi Zgjedhorë, së shpejti në procedurë parlamentare

BDI-ja sipas deputetit të saj Artan Grubi mbështet të gjitha ligjet që janë në procedurë parlamentare, andaj kërkon edhe nga partitë tjera që të kontribuojnë në miratimin e këtyre ligjeve që kështu t’i hapin rrugë shpërbërjes së kuvendit dhe vendi të shkoj në zgjedhje të parakohshme. “BDI në tërësi i përkrah të gjitha ligjet që […]

Sekretari shtetërorë në MSHIA, Avziu konfirmon se është rregulluar sistematizimi në RTVM

Servisi Publik duket se tashmë ka tejkaluar të gjitha problemet lidhur me sistematizimin e të punësuarve dhe punësimet e reja pasiqë këtë e ka konfirmuar edhe sekretari shtetërorë në Ministrinë për shoqëri informative dhe administratë Adem Avziu pas takimit me zv.drejtorin e RTVM-së Harun Ibrahimi. “Është dërguar projekti deri te Qeveria se si duhet të […]

Elezi: Fillimet e punës në bulevarin V.S.Bato të rëndësisë së madhe, arterie e rëndësishme e Pollogut!

Sot është kënaqësi e madhe për mua, që të jemi këtu me një rast shumë të mirë pasiqë fillojmë ndërtimin e një pjese të re të bulevardit Vidoe Smilevski-Bato, përmes Projektit të Përmirësimit të shërbimeve komunale – MSIP, të implementuar nga Ministria e Financave me mbështetjen e Banka Botërore, kështu ka theksuar sot zëvendësministrja e […]

Drejtori Halili në Sofje takon Papukçiskin: Korridori 8 hekurudhorë strategjik për rajonin

Drejtori i Hekurudhave të Maqedonisë – Infrastrukture, Festim Halili ka qëndruar për vizitë zyrtare në Sofje të Bullgarisë ku me këtë rast është takuar me Krasimir Papukçiski, drejtor i Hekurudhave të Bullgarisë. Me këtë rast, të dy drejtorët gjatë takimit kanë shkëmbyer përvojën mes dy vendeve si dhe kanë planifikuar formimin e grupeve të punës […]

Grubi: Të gjitha kërkesat e BDI-së për gjuhën dhe badinterin u përfshinë në ligjet për prokurorinë

Deputeti nga radhë te BDI-së, Artan Grubi në konferencë për shtyp deklaroi se me Ligjin e ri për Prokurori Publike janë përfshirë të gjitha kërkesat e partisë së tij. “Të gjitha kërkesat e BDI-së janë përfshirë në dy tekstet e ligjeve. Arritëm të vendosim Bandeter në zgjedhjen e gjithë prokurorëve publikë në Prokurorinë për Hetimit […]

Lideri Ahmeti takon Ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, është takuar me sot me Ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, z. Luigi Di Maio   Lideri i BDIsë Ali Ahmeti dhe Ministri Italian Di Maio diskutuan rreth situatës politike në vend dhe prospektet euroatlantike të vendit tonë si dhe rolin e Italisë në këtë […]

Bekteshi: Kazinot dhe bixhozi larg vendbanimeve

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi nëpërmes një statusi në rrjetin social “facebook”, ka reaguar duke thënë se nëse ekziston kusht i distancës për të hapur një barnatore, duhet të ekzistojë kushti i dislokimit të kazinove dhe objekteve të tjera të lojërave të fatit. “Kur ekziston kushti i distancës për të hapur një barnatore e cila […]

Vazhdojnë pakënaqesitë te Aleanca për Shqiptarët, nëndega kalon në PDSH

Sonte nëndega e Aleancës për Shqiptarët e fshatit Gjorgjevisht – Komuna Vrapçisht, kalon në rradhët e Partisë Demokratike Shqiptare si pasojë e politikave të dëmshme dhe koalicionit demotivues mes Aleancës dhe Alternativës. Këtë njoftim e bëri të ditur faqja e PDSH-së në Facebook gjatë një takimi të kryetarit z. Menduh Thaçi në fshatin Dobërdoll. Përveç […]

Grubi: Gjuha shqipe futet në Prokurorinë publike (Dokument)

Gjuha shqipe futet në Prokurorinë Publike (PP). BDI dhe LSDM janë dakorduar edhe për kërkesat e BDI-së, konfirmon për gazetën KOHA, Artan Grubi, deputet dhe funksionar i lartë i BDI-së. “Do të ulen edhe kriteret për zgjedhjen e prokurorëve publik nga radhët e gjyqtarëve, që të sigurohet përfaqësim i drejt. Po ashtu është pranuar edhe […]

Valmir Aziri: Burim Murseli në krye të Forumit Rinor të BDI-së në Lagjen Teqe

Në Lagjen e Trimave, Forumi Rinor i Bashkimit Demokratik për Integrim, ka zgjedhur drejtuesin e ri të këtij forumi. Z. Burim Murseli, nga sot, është kryetari i forumit rinor të lagjes Teqe të BDI-së. Pas një procesi demokratike, të rinjtë e këtij bastioni të BDI-së, Z. Burim Murseli, është kryetari i Forumit Rinor të Lagjes […]