Osmani: Qeveria po diskriminon BFI-në

Qeveria e Maqedonisë Veriore si duket do vazhdojë me diskriminimin ndaj Bashkësisë Fetare Islame e me këtë rast ndaj Fakultetit të Shkencave Islame pasiqë qeveria përkatësisht Ministria e arsimit dhe shkencës me shpërndarjen e mjeteve financiare. Përmes Programit për institucionet e larta arsimore jo profitabile private-publike ka sjellë vendim që të ridestinojë 8 milion denarë. […]

Kristian Pali – “Coiffeurcristian”, shqiptari që po bëhet frizer me famë botërore

Se shqiptarët janë punëtor, të talentuar e kreativ, kjo tashmë është treguar fuqishëm. Kemi shumë artistë të dëshmuar edhe në fushën e parukerisë, që po bëjnë namin nëpër botë. Një ndër ata që mahnitë me inovacionin e tij në këtë fushë, është edhe Kristian Pali, mjeshtër i rrallë në fushën e të bukurës. Meqe na […]

Grubi: Kemi bërë më shumë se çdokush, tani le të punojë me ne Brukseli

Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane, z. Artan Grubi, në lidhje me promovimin e sotëm për mbështetje të Komisionit, përmes Komponentit për përforcimin e kapacitetit për Integrim në BE, në kuadër të projektit Mbështetje nordike për progresin e Maqedonisë së Veriut të financuar nga Mbretëria e Norvegjisë dhe Agjencia e Suedisë për bashkëpunim dhe zhvillim […]

Reka garon me numrin 1, Siljanovska me nr 2 dhe Pendarovski me nr 3

Komisioni Shtetëror Zgjedhor pas verifikimit të kandidaturave për garën për president të shtetit, sot hoqi shortin për renditjen e kandidatëve. Blerim Reka do të garoj me numrin 1 Gordana Siljanovska me numrin 2 Stevo Pendarovski me numrin 3 Kryetari i KSHZ, Oliver Derkovski, deklaroi se të hënën do të hidhet shorti për zgjedhjet lokale në […]

Ky është 7-vjeçari nga Kosova i vrarë në Zvicër

Të enjten rreth orës 12:45 një djalë 7-vjeçar në St Galler-Ring në Zvicër ka ndërruar jetë pas që ishte therë për vdekje nga një 75 vjeçare. Presoni i dyshuar është arrestuar nga policia zvicerane, pasi që u vetdorëzua në Polici. E dyshuara pas sulmit ndaj shtatë vjeçarit ishte larguar nga vendi i ngjarjes, shkruan “Bota sot”. […]

Vriten dy ushtarë amerikanë në Afganistan

Forca e NATO-s në Afganistan tha se dy ushtarë amerikanë u vranë gjatë kryerjes së një operacioni. Në një deklaratë të lëshuar të premten, NATO nuk i publikoi emrat e viktimave dhe nuk dha detaje të tjera. Dhuna në Afganistan vazhdon, edhe pse militantët talibanë po mbajnë negociata me zyrtarët amerikanë për gjetjen e një […]

“Melaqja jem”, hiti i ri nga Bashkim Spahiu (Video)

Muzika live është specialiteti i tij, e kësaj i ka dhënë vulë përmes shumë paraqitjeve. Bashkim Spahiu e ka dëshmuar vetën në muzikë edhe atë prej vitesh. Zë që dëgjohet me kënaqësi, këngëtar që vlen. Ai ia di rendin kësaj pune dhe kjo ka bërë që Bashkim Spahiu të jetë një ndër këngëtarët me të […]

Shilegov pas hapave të qeverisë së Gruevskit, për Matkën

Kreu i Komunës së Sarajit, Blerim Bexheti, në një deklaratë për media ka bërë të ditur se platformat që janë ndërtuar në Matkë do të rrënohen siç u shpreh ai, atëherë kur të thotë Ligji, duke premtuar se do t’i respektoj të gjitha procedurat ligjore. Bexheti, më tej ka dyshime se i gjithë rasti për […]