Zhbogar pret që Marrëveshja për emrin të kalojë pa problem në Parlamentin grek

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Samuel Zhbogar në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se është optimist se Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit, e njohur si Marrëveshja e Prespës, do të kalojë pa problem edhe në Parlamentin grek. “Ajo që shikoj është përkushtimi te kryeministri grek (Alexis Tsipras) […]

Shkupi më 1919: Zero për qind maqedonas, 81.31 për qind e popullsisë shqiptarë

Shkupi dhe rrethina e tij i takojnë territorit të Dardanisë antike, përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike. Në dy dekadat e fundit të shekullit XIX, deri në vitin 1912, Shkupi ushtroi funksionin – statusin e kryeqytetit administrativ përbrenda një territori prej 32.000 kilometrave në katrorë të Vilajetit të Kosovës. Pas pushtimit dhe aneksimit serb të […]

Kadriu: Ivanov shkeli Kushtetutën me atë që nuk e firmosi ligjin e gjuhëve

Osman Kadriu, anëtar i Gjykatës Kushtetuese në një prononcim për Radio Europa e Lirë ka dhënë vlerësimin e tij si profesor i së Drejtës Kushtetuese, mbi debatin se kush e ka shkelur Kushtetutën në procesin e miratimit të ligjit të gjuhëve. Ai theskon se kreu i shtetit është ai që ka shkelur Kushtetutën, me mosnënshkrimin […]

Sergey Lavrov dyshon nëse ndryshimi i emrit të Maqedonisë është legjitim

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, e ka vënë në pikëpyetje nëse marrëveshja midis Greqisë dhe Maqedonisë për t’i ndryshuar emrin kësaj të fundit ishte legjitime. Ai ka thënë se procesi i ndryshimit të emrit mund të jetë vetëm një taktikë e Shteteve të Bashkuara për t’i shtyrë vendet e Ballkanit që t’i bashkohen NATO-s […]

Ministri Bekteshi vendosë tabelat edhe në gjuhën shqipe

Edhe ministria e ekonomisë që drejton ministri Kreshnik Bekteshi sipas dispozitave ligjore, përksaj gjuhës maqedonase, ka vendosur tabelë edhe në gjuhën shqipe. Pas nënshkrimit të Ligjit për Gjuhët, sot në mëngjes ka nis vënja e tabelave gjithandej nëpër institucione të vendit. Edhe Ministria e ekonomisë në hyrje të objektit të saj kishte vendosur tabelën në […]

Ligji për Gjuhët, si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe (Dokument)

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dje pasdite ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit u dërgua në Gazetën Zyrtare dhe  pas shpalljes në Gazetën Zyrtare menjëherë hyn në fuqi. Ky Ligj kryesisht ka të bëjë me avancimin dhe përdorimin më të gjërë zyrtar të gjuhës shqipe, si gjuhë e dytë zyrtare në […]

Si do zbatohet gjuha shqipe nëpër institucione

Zbatimi në praktikë i ligjit për gjuhët do të bëhet nga dy institucione, Agjencia për zbatimin e gjuhëve që e flasin së paku 20 për qind e qytetarëve të Maqedonisë, të përbërë nga përkthyes të autorizuar gjyqësor, linguist, filozof të diplomuar në gjuhën shqipe si dhe lektorë të licencuar. Ata do të udhëhiqen nga drejtori […]

Ahmeti: S’kam parë askënd nga UÇK-ja të ketë dhënë urdhra të turpshëm

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka thënë se në Kosovë opinioni duhet të dijë që çfarëdo marrëveshje që mund të arrihet mes dy shteteve, përfshihen kompromise që s’do të kënaqin të gjithë. Ahmeti ka folur lidhur me procesin e arritjes së marrëveshjes historike Maqedoni – Greqi, që shpiu në ndryshimet kushtetuese duke […]

Dita e parë e debatit për votëbesimin e Qeverisë Cipras

Sot në Parlamentin grek fillon debati rreth votëbesimin e Qeverisë, me kërkesë të kryeministrit Aleksis Cipras, i cili do të përfundojë të mërkurën në mbrëmje me një votëbesimi. Është paraparë që debati të hapet dhe të mbyllet nga kryeministri grek, dhe gjithashtu duhet të drejtohen edhe krerët e partive politike. Ky hap pason largimin e […]

Ramiz Lladrovci uron Talat Xhaferin për gjuhën shqipe

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka uruar kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferin me rastin e publikimit në Gazetën zyrtare, Ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe, duke theksuar “Gjuha jonë e bukur dhe e lashtë, nuk do të ketë kufizime në përdorim”. Z. Lladrovci po ashtu thekson se “puna Juaj këmbëngulëse, atdhetarizmi Juaj për […]